Program Inwestycji Dworcowych. Dwa zmodernizowane obiekty na Lubelszczyźnie otwarte dla podróżnych
Nowoczesne, komfortowe, bezpieczne, proekologiczne - takie są nowe dworce Świdnik Miasto i Kanie. To kolejne obiekty w województwie lubelskim otwarte w listopadzie dla podróżnych.
2022-11-28, 16:22
Obydwa budynki powstały w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Ich budowy były dofinansowane ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Prosta i nowoczesna bryła
Dworce Świdnik Miasto i Kanie to nowoczesne budynki zrealizowane w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych według autorskiej koncepcji spółki PKP. Odznaczają się one prostą, geometryczną i nowoczesną bryłą z dominantą w postaci ośmiometrowej wieży zegarowej. Funkcjonalnie budynki są podzielone na dwie części przykryte wspólnym zadaszeniem.
W pierwszej z nich mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Urządzono go zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze w jasnej kolorystyce, z dużym dostępem światła dziennego, dostającego się do wnętrza przez wielkoformatowe szklane witryny.
Program modernizacji polskiej kolei
Poczekalnię wyposażono w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Jest ona również w pełni klimatyzowana. W jej sąsiedztwie znajduje się toaleta, natomiast w drugiej części każdego z dworców mieści się niewielka przestrzeń na wynajem. Pod zadaszeniem, które przykrywa obie części, zlokalizowano również stojaki rowerowe wraz ze stacjami naprawy rowerów.
REKLAMA
Dworce są niemal identyczne, ale różni je wygląd elewacji. W Świdniku jest ona wykończona wielkoformatowymi płytami w kolorze białym i melanżowo-szarym. Natomiast w Kaniach dominuje okładzina przypominająca wyglądem cegłę, co jest nawiązaniem do wyglądu historycznego budynku dworca.
- Otwarcie dworców w Świdniku i Kaniach to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy województwa lubelskiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zrealizowane w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego budynki staną się wizytówkami Świdnika i Kań oraz ułatwią pasażerom podróżowanie koleją po województwie. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców - mówi wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
Dofinansowanie z unijnych pieniędzy
- Kolejne nowe obiekty infrastruktury kolejowej właśnie dołączyły do inwestycji z sukcesem zrealizowanych dzięki dofinansowaniu z Funduszy UE. Komfortowo, ekologicznie, bezpiecznie, wygodnie i bez barier - w takiej formule zbudowane zostały dworce kolejowe Świdnik Miasto i Kanie na Lubelszczyźnie, z których od listopada korzystają podróżni. Tego typu nowoczesne obiekty czynią kolej bardziej dostępną dla pasażerów oraz zmieniają na lepsze ich najbliższe otoczenie - mówi Joanna Lech, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Nowe dworce Świdnik Miasto i Kanie to jednak nie tylko nowoczesna i funkcjonalna architektura. Budynki są pozbawione barier architektonicznych oraz wyposażone w wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich są ścieżki prowadzące w budynkach i ich otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworców, a także tablice dotykowe z planami obiektów.
REKLAMA
Rozwiązania przyjazne środowisku
Na dworcach Świdnik Miasto i Kanie wdrożono szereg rozwiązań przyjaznych środowisku. Wśród nich energooszczędne oświetlenie, pompy ciepła, a także panele fotowoltaiczne na dachach budynków do pozyskiwania "zielonej energii". Za pracę urządzeń na dworcach odpowiadają systemy inteligentnego zarządzania budynkami. Optymalizują one zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. Nowoczesne są również systemy bezpieczeństwa, takie jak m.in. monitoring, kontrola dostępu czy sygnalizacji włamania i napadu.
- Dworzec w Czechowicach-Dziedzicach zostanie wyremontowany. Ruszyły prace
- Koniec prac na stacjach Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów. PKP PLK modernizuje cały węzeł kolejowy
Przebudowa dworców Świdnik Miasto i Kanie objęła również ich najbliższe otoczenie. Uporządkowano zieleń oraz zbudowano nowe chodniki. Dodatkowo w sąsiedztwie dworca w Kaniach wyznaczono 8 miejsc postojowych, w tym miejsce dla osób z niepełnosprawnościami i postój typu kiss&ride.
Budowa nowych dworców Świdnik Miasto i Kanie kosztowała w sumie ponad 10 milionów złotych.
REKLAMA
Aleksander Pszoniak, PR24, akg
REKLAMA