more_horiz
Gospodarka

Zniesienie opłat roamingowych dla uchodźców z Ukrainy. Jest porozumienie w UE

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 20:22
Jest konsensus w Unii Europejskiej w sprawie zniesienia opłat roamingowych dla uchodźców z Ukrainy. Poinformował o tym w Brukseli podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Paweł Lewandowski po spotkaniu ministrów odpowiedzialnych za sprawy telekomunikacyjne państw członkowskich.
W UE osiągnięto porozumienie ws. zniesienia roamingu dla uchodźców z Ukrainy.
W UE osiągnięto porozumienie ws. zniesienia roamingu dla uchodźców z Ukrainy.Foto: Shutterstock/THE YOOTH

- By uchodźcy, którzy są w Polsce i w innych krajach europejskich mogli tak samo dzwonić i wykorzystywać swoje telefony komórkowe, jakby byli u siebie na Ukrainie i oczywiście, aby obywatele Unii Europejskiej, którzy są na Ukrainie, by również mogli w ten sam sposób korzystać z usług na Ukrainie - powiedział Paweł Lewandowski.

Bez głosów przeciw

Dodał, że dziś nie było żadnych głosów przeciwnych i że dyskusja dotyczyła technicznych rozwiązań.

Doraźne umowy operatorów telekomunikacyjnych w Unii i na Ukrainie pozwoliły już na obniżenie opłat roamingowych, ale Bruksela i Kijów chcą uzgodnić europejskie przepisy na wzór tych, które wprowadzono w Unii w 2017 roku i które doprowadziły do zniesienia wszelkich opłat.

Uchodźcy z Ukrainy zapłacą tyle samo

Dzięki temu za rozmowy z telefonów komórkowych, wysyłane SMS-y, czy internet w komórce uchodźcy z Ukrainy będą płacili we Wspólnocie tyle samo co u siebie w kraju.

Czytaj także:


Posłuchaj
00:20 12086853_1.mp3 Podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Paweł Lewandowski - mówi o konsensusie w Unii Europejskiej w sprawie zniesienia opłat roamingowych dla uchodźców z Ukrainy. (Informacyjna Agencja Radiowa, Beata Płomecka, Bruksela)

 

Informacyjna Agencja Radiowa, Polskie Radio 24, akg