more_horiz
Gospodarka

Nowe pociągi i międzynarodowe połączenia. Sprawdź zmiany w rozkładzie PKP

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 09:10
Nowe pociągi, nowe międzynarodowe połączenia i utrudnienia spowodowane pracami remontowymi. 11 grudnia wejdzie w życie nowy rozkład jazdy na kolei. Spółka PKP Intercity przedstawiła właśnie jego szczegóły.
W nowym rozkładzie PKP Intercity zapewniło więcej połączeń pomiędzy Warszawą a Trójmiastem i Krakowem
W nowym rozkładzie PKP Intercity zapewniło więcej połączeń pomiędzy Warszawą a Trójmiastem i KrakowemFoto: Dizfoto / Shutterstock.com

Jak informuje spółka, w nowym rozkładzie jazdy na sezon 2022/2023 każdego dnia na tory będzie wyjeżdżać średnio około 400 pociągów. Wśród połączeń ekonomicznych zwiększy się udział kategorii IC wśród pociągów jeżdżących m.in. z i do Warszawy, Krakowa, Poznania, Łodzi, Szczecina, Bydgoszczy, Olsztyna czy Kielc.

Większa liczba lokomotyw

Do dyspozycji pasażerów są już pierwsze nowe elektryczne zespoły trakcyjne ED160 FLIRT, a kolejne przewoźnik będzie odbierać w przyszłym roku. 

Do obsługi połączeń PKP Intercity przeznaczona zostanie większa liczba świeżo zmodernizowanych elektrycznych zespołów trakcyjnych ED74. Nowoczesny pojazd zacznie obsługiwać w grudniu kursujący pomiędzy Lublinem a Katowicami pociąg IC Sztygar. Z funkcjonalności tych zmodernizowanych składów mogą już korzystać pasażerowie podróżujący pociągami IC Bolko, IC Morcinek oraz IC Jagiełło. W kolejnych miesiącach zmodernizowane składy ED74 zaczną obsługiwać kursujący pomiędzy Krakowem a Poznaniem pociąg Pułaski oraz łączący Katowice z Poznaniem pociąg Spodek, które tym samym zmienią kategorię z TLK na IC.

Więcej połączeń

W nowym rozkładzie PKP Intercity zapewniło więcej połączeń pomiędzy Warszawą a Trójmiastem i Krakowem, które będą obsługiwane składami EIP. Od 11 grudnia na tory będzie wyjeżdżać 14 par pociągów tej kategorii w stronę dawnej stolicy Polski, a od marca także w kierunku Gdyni.

Nowe połączenia umożliwią między innymi podróż z Warszawy do Krakowa po godzinie 16:00, a od marca ze stolicy do Trójmiasta po godzinie 20:00.

Pasażerowie będą mieć do wyboru w sumie 33 połączenia pomiędzy Trójmiastem a Warszawą razem z połączeniami sezonowymi. Czas przejazdu na tej trasie będzie oscylować w granicach 3 lub nieco ponad 3 godzin dla kategorii TLK oraz IC. Pociągi ekspresowe pokonają ją nawet o pół godziny szybciej.

Nowe godziny kursowania

Mieszkańcy Pomorza zyskają od marca przyszłego roku nowe połączenie do Bielska-Białej przez Warszawę w postaci szybkiego Pendolino. W dni wysokiej frekwencji uruchamiane będzie dodatkowe połączenie kategorii EIC - ekspresowy skład Kaszub wyruszy z Gdyni o 20:30, aby ok. kwadrans przed północą dotrzeć do Warszawy. W nowym rozkładzie godziny kursowania pociągów ekonomicznych pomiędzy Gdańskiem a Warszawą ułożone są tak, aby zapewniać możliwości dojazdu o różnych porach dnia.

W nowym rozkładzie jazdy pojawi się nowe połączenie Kraków - Wilno - Kraków, które umożliwi podróże między Polską a Litwą z jedną przesiadką. Zapewni je pociąg IC Hańcza kursujący do tej pory pomiędzy Krakowem a Suwałkami, zatrzymując się pod drodze w między innymi Warszawie i Białymstoku. Od 11 grudnia będzie kursował w wydłużonej relacji do znajdującej się na Litwie stacji Mockava, gdzie będzie skomunikowany ze składem kolei litewskich do Kowna i Wilna.  Podróżowanie pomiędzy polskimi a litewskimi miastami będzie więc możliwe z jedną przesiadką. Składy będą podstawiane na ten sam peron, co ułatwi pasażerom przejście między pociągami. Podróż będzie odbywała się na jednym bilecie. Za podróż z Warszawy do Wilna pasażerowie zapłacą 25 euro, a do Kowna - 20.

Krótszy czas przejazdu

W trakcie obowiązywania nowego rozkładu jazy mieszkańcy Poznania zyskają dodatkowe połączenie z Warszawą oraz stolicą naszego zachodniego sąsiada, Berlinem. Skróci się czas przejazdu pomiędzy Krakowem a Katowicami. Najszybszy pociąg IC Wawel na tej trasie pokona ten odcinek o 4 minuty szybciej, w 48 minut.

Obowiązujący od 11 grudnia 2022 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany związane z modernizacją sieci kolejowej. Kontynuowane będą prace inwestycyjne na stacji Warszawa Zachodnia, które wpływają na kursowanie części pociągów jeżdżących do i z Warszawy. W związku z wprowadzeniem ruchu jednotorowego na dalekobieżnej linii średnicowej część pociągów będzie kursować przez stację Warszawa Gdańska lub Warszawa Śródmieście bądź w skróconej relacji do lub z Warszawy Wschodniej lub Warszawy Głównej.

Prace remontowe

Do lipca mają trwać prace remontowe prowadzone na krakowskiej linii średnicowej, co wpłynie na ograniczenia w ruchu w krakowskim węźle kolejowym. Od czerwca 2023 roku z powodu prac torowych na Centralnej Magistrali Kolejowej zawieszone zostanie kursowanie pociągów IC Warmia na odcinku Warszawa Zachodnia - Kraków Główny oraz IC Łokietek w całej relacji od Krakowa Głównego do Warszawy Wschodniej. W związku z zaplanowanymi pracami remontowymi, od marca do czerwca zostanie wstrzymany ruch na odcinku Tarnów - Krynica.

Ze względu na prace inwestycyjne ruch pociągów między Krakowem a Zakopanem zapewniony będzie w okresach szczególnie ważnych dla Zakopanego, czyli zimowym.

Nowe inwestycje na kolei

Przez pozostałą część roku linia kolejowa łącząca obydwa miasta będzie zamknięta, na odcinku Kraków - Zakopane będą kursować autobusy zastępcze.

Czytaj także:

Kolejarze zapowiadają, że już niedługo rozpoczną się długotrwałe prace inwestycyjne na odcinku Będzin - Katowice Ligota wraz z przebudową stacji Katowice, które wpłyną na przepustowość infrastruktury, regularność kursowania pociągów, a także czas przejazdu pociągów. W związku z inwestycją konieczne będą długotrwałe okresy ruchu jednotorowego również na odcinkach Katowice - Chorzów Batory oraz Katowice Zawodzie - Mysłowice.

Czytaj także:

W przyszłym roku, podobnie jak w latach poprzednich, planowane jest wprowadzanie korekt w rozkładzie jazdy, które mają na celu dostosowanie kursowania pociągów do postępów prac prowadzonych na torach.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg