Minerały krytyczne. Kanada chce zablokować do nich dostęp obcym firmom powiązanym z rządami
Rząd Kanady przedstawił nową strategię dotyczącej minerałów krytycznych, kluczowych, jak zaznaczono, "dla budowy nowoczesnej gospodarki".
2022-12-10, 12:25
W Kanadzie powstanie więcej kopalni, a ocena środowiskowa będzie przeprowadzana w jednym etapie, a nie jak dotychczas, w kilku.
Specjalny podatek
W tegorocznym budżecie zarezerwowano 3,8 mld dolarów kanadyjskich (CAD) na osiem lat na nowe inicjatywy, od wsparcia geologicznego do recyklingu. Wydobycie krytycznych minerałów ma być obłożone 30-procentowym specjalnym podatkiem.
W strategii, którą minister zasobów naturalnych Jonathan Wilkinson przedstawił w Vancouver podkreślono, że zagrożeniem są braki dostaw oraz wykorzystywanie surowców przez "inaczej myślące kraje" jako broni.
Wicepremier i minister finansów Chrystia Freeland w minionych tygodniach wielokrotnie wskazywała, że intencją Ottawy jest zacieśnianie relacji gospodarczych przede wszystkim z demokracjami przestrzegającymi zasad praworządności.
Cenne surowce naturalne
Pod koniec października br. ministrowie kanadyjskiego rządu zapowiedzieli zablokowanie dostępu do wydobycia minerałów krytycznych dla zagranicznych firm powiązanych z rządami. Parlament właśnie rozpoczął pracę nad zmianami w prawie. Miesiąc temu Kanada nakazała wyjście ze swojego rynku trzem surowcowym firmom z Chin, zaangażowanym w wydobycie m.in. litu.
Na ogłoszonej w marcu br. liście minerałów krytycznych znalazło się 31 minerałów. Listę otwiera aluminium, zamyka cynk, są na niej pierwiastki ziem rzadkich, ale także np. uran, grafit i miedź.
- Czy wszystkie metale ziem rzadkich znajdują się w Chinach?
- Trudności z dostawami surowców. Czy czekają nas puste półki w sklepach z RTV i AGD?
Kanada jest jedynym krajem zachodnim, który ma duże złoża kobaltu, litu i niklu, niezbędnych do produkcji elektrycznych samochodów. Kanada jest też drugim na świecie producentem niobu używanego w przemyśle lotniczym i czwartym na świecie producentem indu używanego w produkcji półprzewodników.
REKLAMA
PAP/IAR/PR24, akg
REKLAMA