more_horiz
Gospodarka

Reforma energetyki w Polsce. Wicepremier Sasin: najważniejsze, aby zmiany miały akceptację społeczną

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 12:09
- Tak jak w przypadku transformacji górnictwa udało się osiągnąć porozumienie ze stroną społeczną - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odnosząc się do parafowanego porozumienia ws. reformy energetyki. Zapewnił, że umowa w tej sprawie zostanie podpisana w przyszłym tygodniu.
Umowa ws. transformacji branży elektroenergetycznej ma zostać podpisana w przyszłym tygodniu
Umowa ws. transformacji branży elektroenergetycznej ma zostać podpisana w przyszłym tygodniuFoto: Shutterstock/NOWAK LUKASZ

W środę przedstawiciele rządu, organizacji związkowych i spółek energetycznych parafowali umowę społeczną, zawierającą gwarancje pracownicze dla pracowników przedsiębiorstw, które w związku z powołaniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) zostaną objęte zmianami. Porozumienie dotyczy transformacji sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, w tym wydzielenia wytwórczych i wydobywczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa. Podpisanie umowy społecznej zaplanowano na 22 grudnia br.

Szef MAP pytany w czwartek w TVP 1, czy w utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego uwolni możliwość inwestowania w źródła niskoemisyjne, wskazał, że taki jest główny cel "głównej reformy energetyki, którą Ministerstwo Aktywów Państwowych przeprowadza".

Wydzieleniem aktywów węglowych

Zwrócił uwagę, że od ponad dwóch lat resort prowadzi prace nad wydzieleniem aktywów węglowych - "czyli mówiąc wprost węglowych elektrowni z funkcjonujących spółek energetycznych".

- One zostaną skupione właśnie w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która zapewni, iż do czasu zastąpienia węgla ta energia z węgla będzie produkowana. I będzie jej tyle, żeby wystarczyło dla Polski, dla polskich rodzin, dla polskiej gospodarki - powiedział Jacek Sasin.

Dodał, że uwolnione od aktywów węglowych spółki będą mogły "intensywnie inwestować w nowe źródła, źródła odnawialne, ale również w atom". Wicepremier przypomniał, że to są dwa główne filary polskiego miksu energetycznego w przyszłości.

Akceptacja społeczna

- Najważniejsze jest (...), aby te zmiany odbywały się w akceptacji społecznej - pracowników spółek energetycznych, węglowych - zaznaczył. Sasin wskazał, że podobnie, jak w przypadku transformacji górnictwa, udało się osiągnąć porozumienie ze stroną społeczną, chociaż nie było to łatwe, "tak jest również tutaj".

Szef MAP zapewnił, że parafowane w środę porozumienie w tej sprawie, "w przyszłym tygodniu będzie już ostatecznie podpisane".

Bezpieczeństwo energetyczne

Na początku listopada br. minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował PAP, że termin, do którego utworzona ma zostać Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, został przesunięty z końca tego roku do końca I kwartału 2023 r.

W marcu 2022 r. rząd przyjął w drodze uchwały dokument "Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa". Dokument zakłada, że z grup kapitałowych spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa innych niż PGE Polska Grupa Energetyczna, czyli z Tauronu, Enei, Energi wydzielone zostaną aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych. Właścicielem takich aktywów zostanie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), utworzona na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK). 

Czytaj także:


PAP/IAR/PR24.pl/mk/kor