Via Carpatia. Drugi transport z elementami tarczy TBM dotarł na Podkarpacie
Zakończył się drugi transport elementów tarczy TBM, która będzie drążyć tunel w ciągu trasy Via Carpatia. O szczegółach poinformowała Generalna dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. To drugi z trzech zaplanowanych transportów.
2022-12-20, 11:58
Drugi transport z elementami tarczy drążącej tunel ruszył przez Polskę w pierwszy weekend grudnia. Trasa wiodła na Podkarpacie, gdzie tunel będzie drążony. Z kolei trzeci transport odbędzie się w styczniu.
Konwój z ładunkiem zajmował całą szerokość jezdni. W związku z tym kierowcy podróżujący autostradą A1, czy drogą ekspresową S8 , które były jednymi z najważniejszych elementów trasy konwoju, musieli się liczyć z dużymi utrudnieniami. Pojazdy, które wiozły tarczę poruszały się z prędkością od 10 do 30 kilometrów na godzinę. Najbezpieczniej było więc tak zaplanować trasę, by uniknąć spotkania z konwojem.
Transport dojechał na plac budowy
Dziś transport zakończył się sukcesem. Największe elementy maszyny są już na placu budowy drogi ekspresowej S19 w Babicy w województwie podkarpackim. Na styczeń zaplanowano trzeci transport, z mniejszymi częściami, który nie będzie już jednak generował takich utrudnień w ruchu.
To właśnie w Babicy znajduje się komora, z której wystartuje maszyna TBM, zwana gigakretem. Wydrąży tunel o długości dwóch kilometrów i dwustu metrów. Tunel ten będzie się składał z dwóch komór, z których znajdą się jezdnie drogi ekspresowej Via Carpatia. Całe urządzenie drążące waży około 4 tysiące ton.
REKLAMA
Drążenie tunelu zaplanowane na wiosnę
Maszyna TBM, najpierw zostanie skompletowana i zmontowana. Drogowcy planują, że drążenie tunelu rozpocznie się wiosną 2023 roku.
Oddanie całego odcinka Rzeszów Południe - Babica ma nastąpić za niespełna cztery lata. Wartość inwestycji, którą zrealizuje konsorcjum Mostostal Warszawa i Acciona Construccion to 2,2 miliarda złotych. Będzie to jedne z najdroższych odcinków tej trasy.
Via Carpatia
W Polsce trasa Via Carpatia będzie miała ponad 700 kilometrów długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. W województwie podkarpackim będzie miała docelowo długość około 170 kilometrów.
Kilkanaście dni temu ministerstwo infrastruktury ogłosiło, że cała droga zostanie włączona do europejskiej sieci TEN – T. Jest to gwarancja, że cała trasa łącząca północną i południową Europę powstanie, a inwestycja będzie wspierana z funduszy unijnych.
REKLAMA
- "Olbrzymi sukces". Minister Adamczyk o dodaniu Via Carpatii do Transeuropejskiej Sieci Transportowej
- Rząd zbuduje nowe drogi. Premier Morawiecki: to program wart ponad 290 mld złotych
- Największy program drogowy w historii Polski. Sprawdź, którędy pobiegną nowe trasy
IAR/Aleksander Pszoniak/PR24.pl/mk
REKLAMA