Pomoc dla Polski na integrację ukraińskich uchodźców. 600 mln euro z unijnego banku
Na mocy umowy między Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) i Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) ruszyła emisja drugiej transzy obligacji z Pakietu Solidarnościowego EBI - poinformował EBI. Dodano, że do Polski w drugiej transzy trafi 600 mln euro.
2022-12-21, 18:42
Pakiet Solidarnościowy EBI to wsparcie realizowane w ramach polityki spójności, aby zaradzić skutkom rosyjskiej agresji na Ukrainę. EBI przekazuje pomoc przede wszystkim krajom członkowskim UE, które zmagają się z kryzysem migracyjnym. Bank zatwierdził pakiet w maju 2022 r., a jego wysokość to 4 mld euro, z czego połowa środków, czyli 2 mld euro trafi do Polski jako wsparcie Funduszu Pomocy.
Pomoc w integracji uchodźców z Ukrainy
Fundusz Pomocy został powołany ustawą z 12 marca br., by zapewniać finansowanie wszelkich działań i projektów niezbędnych do pomocy i integracji uchodźców ukraińskich oraz bezpieczeństwa dostaw żywności w Polsce. Fundusz obsługuje polski bank rozwoju - Bank Gospodarstwa Krajowego.
Zdynamizować lokalną gospodarkę
- W rekordowo krótkim czasie wspólnie z BGK uruchamiamy drugą transzę z Pakietu Solidarnościowego EBI. Kolejne 600 mln euro wsparcia (łącznie już 1,2 mld euro) trafia do Polski. Ta pomoc jest bardzo potrzebna, gdyż regiony, które przyjmują uchodźców, muszą jak najszybciej dostosować infrastrukturę do nowych potrzeb. Wierzymy, że to wsparcie zaowocuje nie tylko szybszą integracją uchodźców, ale też pomoże zwiększyć poziom inwestycji i zdynamizować lokalną gospodarkę. Europejski Bank Inwestycyjny od początku wojny reaguje natychmiast i dokłada wszelkich starań, by wspierać zarówno kraje przyjmujące uchodźców, jak i Ukrainę - wskazała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.
REKLAMA
Członek zarządu BGK Tomasz Robaczyński podkreślił, że bank od początku wojny angażuje się w pomoc Ukrainie. - Widać to nie tylko w działaniach banku, ale także wszystkich tych, którzy dali schronienie naszym sąsiadom. Polska jest największym krajem pod względem liczby przyjętych uchodźców i wydatków na ich utrzymanie, to ogromne koszty. Środki pożyczone z Europejskiego Banku Inwestycyjnego pozwolą na kontynuowanie tej pomocy - zaznaczył.
Usługi doradcze przy realizacji projektów
Jak wyjaśniono, BGK z Funduszu Pomocy będzie mógł sfinansować do 100 proc. kosztów projektów, co stanowi wyjątek od ogólnej zasady EBI ograniczającej finansowanie do 50 proc. Podmioty realizujące projekty będą mogły także skorzystać z usług doradczych dotyczących przygotowania i realizacji tych projektów (tzw. platforma EMBRACE). Usługi doradcze oferowane przez EBI powinny przyczynić się do zwiększenia efektywności wykorzystania udostępnionych środków oraz szybkiej realizacji i monitorowania projektów.
- Dotacje, pożyczki, poręczenia. Unijna pomoc trafi do pięciu polskich regionów
- Unia Europejska inwestuje 1,8 mld euro w innowacyjne projekty 9 krajach, w tym w Polsce
Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją UE udzielającą długoterminowych pożyczek, której właścicielami są państwa członkowskie Wspólnoty. Bank finansuje projekty w czterech priorytetowych obszarach: infrastruktura, innowacje, klimat i środowisko, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP).
REKLAMA
W 2021 r. Grupa EBI przeznaczyła 6,5 mld euro na finansowanie projektów w Polsce.
PAP/IAR/PR24, akg
kor
REKLAMA