Kiedy w Polsce inflacja znacząco spadnie? Prezes NBP wskazał termin
- Spodziewamy się, że w styczniu i w lutym inflacja ponownie wzrośnie - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że na koniec roku inflacja będzie jednocyfrowa.
2023-01-05, 16:21
- Być może w styczniu lub lutym inflacja znów wzrośnie, bo mamy nowe ceny administrowane i zmiany podatkowe, ale (…) spodziewamy się, że na koniec roku inflacja będzie jednocyfrowa, w ostatniej projekcji jest to 8 procent - powiedział Glapiński.
- Spodziewamy się szybkiego i radykalnego zmniejszania się inflacji - dodał prezes.
Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji inflacyjnej, inflacja konsumencka wyniesie 14,5 proc. w 2022 r., 13,1 proc. w 2023 r., 5,9 proc. w 2024 r. i 3,5 proc. w 2025 r. W 2023 r. inflacja konsumencka wyniesie - według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej - 19,6 proc. rdr w I kw., 14,2 proc. w II kw., 11,1 proc. w III kw. i 8 proc. w IV kw.
Niższa inflacja w grudniu
- Inflacja spadła i to znacząco. Znacząco mniej niż oczekiwania rynkowe. […] Bardzo się z tego cieszymy, że sytuacja jest lepsza, niż wszyscy się spodziewali. Oczywiście jest długa droga, zanim inflacja dojdzie do poziomu akceptowalnego, czyli zmieści się w naszym celu inflacyjnym - powiedział Glapiński.
REKLAMA
Wskazał, że widzimy spowalnianie inflacji, w szczególności w strefie euro, z którą mamy najwięcej kontaktów gospodarczych.
GUS podał dziś, że według szybkiego szacunku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do grudnia 2021 roku o 16,6 proc., a w stosunku do listopada 2022 roku wzrosły o 0,2 proc.
Posłuchaj
Stopy procentowe NBP
Prezes NBP odnosząc się do stóp procentowych podkreślił, że "karygodną nieprawdą" jest to, że RPP zaczęła podwyższać stopy za późno. Wykazała to też misja MFW w Polsce - dodał.
- Stwierdzono, że było to we właściwym momencie w świetle ówczesnej wiedzy - wskazał.
REKLAMA
- My doszliśmy do tego pułapu, który uważamy za wskazany (...) Mniej więcej te 6,75 proc. odpowiada według nas adekwatnie na tę sytuację. Uznaliśmy w pewnym momencie, że to jest ta właściwa wielkość, która działa przez wiele kwartałów na gospodarkę - powiedział Glapiński.
Szef NBP przypomniał, ze stopy procentowe działają z opóźnieniem. - Nasze podwyżki robione co miesiąc stopniowo, coraz mocniej oddziaływają na gospodarkę w kierunku zacieśnienia, ograniczania popytu - zaznaczył.
Posłuchaj
REKLAMA
Adam Glapiński dodał, że poprzednie podwyżki stóp będą w kolejnych kwartałach nadal oddziaływać w kierunku obniżania się inflacji.
- Kolejne podwyżki nadal działaj, niektóre coraz silniej, te ostatnie. Ważne, żeby nie przedobrzyć z tym - dodał.
Wpływ KPO na PKB
- Wpływ KPO byłby oczywiście pozytywny, ale on jest niewielki. Nasz szacunek jest taki, że przy pełnej realizacji, to, jeśli chodzi o PKB przyspieszenie tempa wzrostu o jakieś 0,4 pkt proc., a w następnych latach - o jakieś 0,2 pkt proc. - powiedział także Glapiński.
Brak tych środków nie spowoduje poważnych konsekwencji, podkreślił.
REKLAMA
- Napływ tych środków zwiększyłby też inflację, ale jeszcze mniej - to byłoby 0,1 pkt proc. na początku, potem więcej, do 0,3 pkt proc. - wskazał też szef banku centralnego.
Podkreślił, że uzyskanie tych środków poprawiłoby nasz wizerunek m.in. w agencjach ratingowych i dla inwestorów.
W ramach KPO dla Polski zarezerwowano ok. 58 mld euro - ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.
- Inflacja w Polsce. Prezes NBP: należy zdecydowanie dążyć do jej obniżenia, ale istotne są też koszty
- Przyjęcie euro. Prezes NBP: dla Polski byłoby głęboko szkodliwe
- Spadek inflacji w grudniu. Są nowe dane GUS
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA