Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy. Zmiany dotyczą m.in. urlopów rodzicielskich
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzający zmiany m.in. w urlopach rodzicielskich. To dobre propozycje dla polskich pracowników, gospodarki i rynku pracy - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
2023-01-10, 13:17
Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, która ma na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw. Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i o tzw. dyrektywę rodzicielską.
- Polska się zmienia, zmienia się rynek pracy, w szybkim tempie zmieniają się potrzeby pracowników i pracodawców, dlatego musimy również zmieniać nasze regulacje, które będą chronić rynek pracy, ale będą przede wszystkim chronić pracownika - powiedział premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.
Posłuchaj
REKLAMA
Dodatkowy urlop rodzicielski
Poinformował, że zgodnie z przyjętym projektem wprowadzony zostanie m.in. dodatkowy urlop rodzicielski w wymiarze 5 dni. - Wprowadzamy także dodatkowe przerwy w pracy w sytuacji, jeżeli dzień pracy danego pracownika jest dłuższy - powiedział szef rządu.
Ponadto - jak dodał - projekt przewiduje m.in. elastyczną organizację pracy dla rodziców małych dzieci i nowy urlop opiekuńczy.
Posłuchaj
- Pandemia nieodwracalnie zmieniła bardzo wiele branż i charakterystykę rynku pracy, dostosowujemy się do niej. Słuchamy głosów pracodawców, przedsiębiorców, ale przede wszystkim słuchamy głosów pracowników. Nasze nowe propozycje to dobre propozycje dla polskich pracowników, dla polskiej gospodarki, dla polskiego rynku pracy - podkreślił premier.
Elastyczny czas pracy
Obecna na konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg dodała, że przyjęte dziś zmiany mają służyć polskim rodzinom i polskiemu rynkowi pracy. Mają one na celu utrzymanie niskiego bezrobocia między innymi poprzez uelastycznienie czasu pracy.
REKLAMA
- Zmiany dotyczą także możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. Są to 2 dni w ciągu roku zależne od sytuacji gdzie na przykład: jadąc do pracy może nas spotkać coś nieprzewidywalnego - dodała minister Maląg.
Jak wyjaśnia minister ważne zmiany dotyczą także elastyczności czasu pracy. Wydłużamy łączenie pracy z życiem rodzinnym do 8 roku życia dziecka. Zależy nam żeby podnieść rolę ojca w rodzinie, aby uczestniczył on aktywnie w wychowaniu dziecka.
Projekt nowelizacj zakłada m. in. także zapewnienie pracownikowi, który wykonywał pracę co najmniej 6 miesięcy, prawa do wystąpienia raz w roku o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony.
Czyta także:
- Umowy o pracę przez internet. Projekt nowych rozwiązań przyjęty przez rząd
- Czy praca zdalna i hybrydowa pozostaną z nami na stałe?
- "Zafundowali Polakom pracę aż do śmierci". Marlena Maląg o polityce rządu PO-PSL
REKLAMA
PR1/PAP/IAR/PR24.pl/Błażej Prośniewski/mk
REKLAMA