Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Jarosińska-Jedynak: niebawem ruszą konkursy na wykorzystanie tych środków
W II kw. br powinny ruszyć konkursy na środki z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - wskazała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska - Jedynak. Komisja Europejska przyjęła pięć polskich programów operacyjnych.
2023-01-11, 09:29
Podczas wspólnego posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. sprawiedliwej transformacji oraz podkomisji ds monitorowania wykorzystania środków unijnych, wiceminister przedstawiła informację na temat kontraktacji i kwalifikowalności pieniędzy z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przeznaczonego na wsparcie transformacji klimatycznej w krajach UE.
Projekty o wartości blisko 4 mld euro
Przypomniała, że w grudniu ub. r. Komisja Europejska przyjęła pięć polskich programów operacyjnych z terytorialnymi planami sprawiedliwej transformacji, a ich łączna wartość to ponad 3,85 mld euro. Komisja zgodziła się, żeby pieniądze te trafiły na Śląsk, do Małopolski, Wielkopolski, na Dolny Śląsk i województwa łódzkiego.
Wiceminister mówiła, że FST jest finansowany z dwóch źródeł: funduszu spójności na lata 2021-2027 oraz z Next Generation EU, czyli pakietu odbudowy po COVID-19. Zwróciła też uwagę, że o ile środki z funduszu spójności można wydatkować do 2029 r. to te z Next Generation EU - tylko do końca 2026.
- To oznacza, że urzędy marszałkowskie w pierwszej kolejności powinny zagospodarowywać te właśnie pieniądze - powiedziała wiceminister. Dodała, że pierwsze konkursy Z FST powinny ruszyć w II kw. 2023 roku.
REKLAMA
Jak wskazała środki z pakietu odbudowy po COVID-19 to 2 mld 162 mln euro i stanowią większość budżetu FST.
Wkład własny
Uczestniczący w posiedzeniu podkomisji przedstawiciele samorządów zwrócili uwagę, wiele małych JST może mieć problem ze zgromadzeniem wkładów własnych na realizację przedsięwzięć.
Jarosińska - Jedynak powiedziała, że wkład krajowy to 930 mln euro. Przy czym - jak zaznaczyła - obecnie prowadzone są prace, których celem jest zwiększenie możliwości finansowych samorządów, m.in. w formie zwrotnej czy z funduszu inwestycyjnego Polski Ład.
FST wspiera obszary szczególnie dotknięte skutkami transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. W terytorialnych planach sprawiedliwej transformacji, opracowanych w ścisłej współpracy z partnerami lokalnymi, określono wyzwania i potrzeby rozwojowe poszczególnych obszarów oraz przedstawiono cele, jakie mają zostać osiągnąć do 2030 r. Określono w nich również planowane działania wraz ze specjalnymi mechanizmami zarządzania.
REKLAMA
- KE zatwierdziła plany sprawiedliwej transformacji dla Polski. Timmermans: 3,85 mld euro jest już dostępne
- Ponad 33 mld euro dla polskich regionów. Jarosińska-Jedynak: olbrzymie wsparcie inwestycji
- Ponad 2,4 mld euro z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego. Sasin: to silny bodziec prorozwojowy
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA