more_horiz
Gospodarka

Polacy kupili obligacje detaliczne za ponad 57 mld zł. Resort finansów podał najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 11:57
W 2022 r. Polacy kupili obligacje oszczędnościowe za 57,1 mld zł. W samym grudniu ub.r. wartość sprzedaży papierów detalicznych wyniosła 1,988 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów.
MF: ostatnie lata to zdecydowanie rosnące zainteresowanie naszymi obligacjami oszczędnościowymi
MF: ostatnie lata to zdecydowanie rosnące zainteresowanie naszymi obligacjami oszczędnościowymiFoto: Shutterstock/Kamil Zajaczkowski

Ostatnie lata to zdecydowanie rosnące zainteresowanie naszymi obligacjami oszczędnościowymi. Po rekordowym 2021 roku odnotowaliśmy ponowny wzrost. Rok 2022 zamknęliśmy z kolejnym rekordem pod względem wielkości sprzedaży. Popyt na nasze obligacje wyniósł w sumie 57,1 mld zł, ze średnią miesięczną wartością zakupu na poziomie ponad 4,7 mld zł - powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Najwięcej sprzedano obligacji 4-letnich

Z danych MF wynika, że w 2022 r. największy udział w sprzedaży miały obligacje 4-letnie. Na zakup tych instrumentów nabywcy przeznaczyli ponad 24,2 mld zł (42-proc. udział w strukturze sprzedaży). Są to obligacje, których oprocentowanie powiązane jest ze wskaźnikiem inflacji powiększonym o dodatkową marżę. Kolejne pod względem popularności były, wprowadzone do sprzedaży w czerwcu, obligacje 1-roczne, których oprocentowanie uzależnione jest od stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego. Na ich zakup klienci przeznaczyli ponad 12,4 mld zł (22-proc.udział w strukturze sprzedaży).

Na trzecim miejscu, z 16-proc. udziałem w strukturze sprzedaży, uplasowały się obligacje 3-miesięczne, o oprocentowaniu stałym, czyli z zyskiem znanym z góry. Te instrumenty mają stałą, z góry określoną stopę zwrotu i przeznaczone są dla osób skłonnych angażować swój kapitał na bardzo krótki, 3-miesięczny okres.

Sprzedano obligacji za blisko 2 mld zł 

W samym grudniu MF sprzedało obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 1,988 mld zł.

"Najchętniej kupowanymi instrumentami były obligacje 4-letnie - COI. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę 1,093,1 mld zł (55-proc. udział w strukturze sprzedaży). Zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 10-letnie - EDO (21proc.) i 1-roczne - ROR (11 proc.). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 3-miesięczne - OTS (4 proc.) i 3-letnie - TOS (4 proc.) oraz 2-letnie - DOR (3 proc.)" - podało MF.

Na zakup obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+ klienci przeznaczyli kwotę 37 mln zł. Obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób, otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500+, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci.

Czytaj także:


PAP/IAR/PR24.pl/mk