more_horiz
Gospodarka

Eksport zboża z Ukrainy. Wicepremier Kowalczyk: zgłosiłem ten temat na Radę Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 10:11
- Problem jest realny, zgłosiłem temat ukraińskiego zboża na Radę Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Zastrzegł, że trzeba pomagać Ukrainie w eksporcie zboża, ale jednocześnie trzeba też rozmawiać, jak łagodzić skutki dla Polski.
Wicepremier Kowalczyk: na ponad 2 mln ton przywiezionego zboża z Ukrainy z Polski wyjechało ponad 6 mln ton
Wicepremier Kowalczyk: na ponad 2 mln ton przywiezionego zboża z Ukrainy z Polski wyjechało ponad 6 mln tonFoto: Shutterstock/Octa corp

We wtorek w Chełmie rozpoczął się protest rolników, którzy alarmują miedzy innymi, że zboże sprowadzane z Ukrainy, zamiast trafiać dalej do innych krajów, jest sprzedawane w Polsce; ponadto - jak mówią - wwożone zboże nie jest odpowiednio kontrolowane.

Pomoc dla Ukrainy

- Będziemy mówić o tym problemie, zgłosiłem ten temat na Radę Ministrów Rolnictwa UE. Chcę rozmawiać, jak łagodzić skutki potencjalnych efektów, natomiast jeśli ktoś chce, żeby nie pomagać Ukrainie, to się nie zgadzamy - powiedział Kowalczyk w rozmowie z RMF FM. 

Na uwagę dziennikarza, że protest nie dotyczy tego, że pomagamy Ukrainie, tylko że są jakieś oszustwa związane z importem zboża, że zostaje ono w Polsce i jest złej jakości, szef resortu rolnictwa przypomniał, że granica Polski jest zewnętrzną granicą UE.

Więcej zboża wyjechało z Polski

- Czyli coś, co wjedzie do Polski, to znaczy, że wjechało do UE. Nie znaczy, że zostaje w Polsce (...), większość wyjeżdża, bo na ponad 2 mln ton przywiezionego zboża z Ukrainy z Polski wyjechało ponad 6 mln ton - stwierdził minister. Doprecyzował, że podana ilość wyeksportowanego z Polski zboża obejmuje łącznie polskie i ukraińskie ziarna. - Nie wiemy, ile jest tego, ile tego - zastrzegł.

We wtorek w resorcie rolnictwa odbyło się posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Transportu Produktów Rolnych i Spożywczych z Ukrainy. Podczas spotkania rozmawiano o tym, jak udrożnić eksport zboża z Ukrainy. Jak podkreśliło ministerstwo, każde zboże z Ukrainy podlega kontroli przez odpowiednie służby.

Czytamy także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk