Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.
Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.
W strefie euro ceny również w dół
Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 9,2 proc. rdr w grudniu 2022 r. wobec 10,1 proc. inflacji rdr miesiąc wcześniej, podał także unijny urząd statystyczny Eurostat.
"W grudniu największy wkład w roczną stopę inflacji w strefie euro miała żywność, alkohol i tytoń (+2,88 pkt proc.), a następnie energia (+2,79 pkt proc.), usługi (+1,83 pkt proc.) i nieenergetyczne dobra przemysłowe (+1,7 pkt proc.)" - czytamy w komunikacie.
Konsensus rynkowy wynosił 9,2 proc. rdr.
W całej UE inflacja wyniosła w grudniu 10,4 proc. rdr wobec 11,1 proc. miesiąc wcześniej.
Inflacja w Polsce
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2022 r. wzrosły rdr o 16,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej w szybkim szacunku GUS podawał, że inflacja w grudniu wyniosła 16,6 proc. rdr i 0,2 proc. mdm.
GUS podał, że w grudniu w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 1,5 proc.), rekreacji i kultury (o 1,2 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 0,9 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio: o 0,37 pkt. proc., 0,07 pkt. proc. i 0,04 pkt. proc.
Czytaj także:
PAP/IAR/ISBnews/PR24.pl/mk