more_horiz
Gospodarka

Ubezpieczenia wzajemne rosną w siłę

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 16:45
Rośnie popularność ubezpieczeń wzajemnych, a swoją pozycję na rynku umacnia TUW PZUW. Ubezpieczyciel przekroczył w zeszłym roku miliard złotych rocznego przypisu składki. Tym samym, z wyprzedzeniem osiągnął cel strategiczny zakładany na 2024 rok - powiedział Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW w audycji "Ekspres Gospodarczy".
TUW PZUW ubezpiecza już prawie 600 podmiotów. To strategiczne przedsiębiorstwa, szpitale, samorządy oraz instytucje publiczne i kościelne.
TUW PZUW ubezpiecza już prawie 600 podmiotów. To strategiczne przedsiębiorstwa, szpitale, samorządy oraz instytucje publiczne i kościelne.Foto: PZU/twitter

TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych ostatni rok może uznać za udany. W porównaniu do 2021 roku, udało się zebrać o ponad 200 milionów złotych więcej składki. To wzrost rok do roku o prawie jedną trzecią.

 - To przede wszystkim zasługa ciężkiej pracy całego zespołu PZUW.  Po drugie, obserwujemy rosnącą popularność ubezpieczeń wzajemnych w sferze ubezpieczeń korporacyjnych – tłumaczy Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW.

 Towarzystwo ubezpiecza już prawie 600 podmiotów. To strategiczne przedsiębiorstwa, szpitale, samorządy oraz instytucje publiczne i kościelne. Pod względem przypisu składki ma około jednej trzeciej udziału w rynku ubezpieczeń wzajemnych w Polsce.

Perspektywy ubezpieczeń wzajemnych

Osiągnięcie przez TUW PZUW strategicznego celu – miliard złotych składki – z dwuletnim wyprzedzeniem pokazuje również potencjał tego rynku. Obecnie udział ubezpieczeń wzajemnych w polskim rynku sięga 6 procent. Średnia europejska to ponad 33 procent, a w niektórych krajach, jak Japonii, ten odsetek wynosi nawet 50 procent.

Ta dysproporcja – jak mówi Rafał Kiliński – to przede wszystkim efekt zaszłości historycznych.


Posłuchaj
05:31 Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW gościem audycji "Ekspres Gospodarczy" ( Błażej Prośniewski PR1) Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW gościem audycji "Ekspres Gospodarczy" ( Błażej Prośniewski PR1)

 

- Za nami ponad 50 lat komunizmu, który całą spółdzielczość, w tym w ubezpieczeniach, de facto, zamroził. W związku z tym trzy pokolenia potencjalnych klientów, jak i managerów ze środowiska ubezpieczeniowego, było odciętych od tego typu rozwiązań. I teraz, od początku lat 90. tę wzajemność mozolnie odbudowujemy.

Potrzebna edukacja

Kluczem do tego, aby udało się to zrobić – według gościa radiowej Jedynki – jest edukacja. - Musimy na przykład  odczarować ten element wzajemności, którego wiele osób się boi, a mianowicie chodzi o potencjalne dopłaty do składek – mówi Rafał Kiliński.

 Jednocześnie bowiem, ubezpieczenia wzajemne zakładają możliwość zwrotu ubezpieczonym części składki, jeśli liczba szkód i ich wartość jest mniejsza od zakładanej. Ubezpieczenia wzajemne opierają się na solidarności i współpracy ubezpieczonych, w myśl zasady „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. 

Celem działalności  TUW-u nie jest zysk, a ochrona swoich członków.


PR24/PR1/Błażej Prośniewski/sw