more_horiz
Gospodarka

Ile zainwestował w Polsce EBOiR? Znamy dane za rok 2022

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 15:17
Wartość inwestycji w Polsce Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) osiągnęła w 2022 r. rekordowy poziom 990 mln euro względem 600 mln euro w 2021 r.
zdjęcie ilustracyjne.
zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/jamesteohart

Aż 80 proc. wspartych przez EBOiR  projektów dot. transformacji niskoemisyjnej, m.in. zrównoważonego transportu.

W związku ze wzrostem krajowych inwestycji banku do 990 mln euro w ciągu roku (tj. więcej o 390 mln euro rdr). Dlatego Polska stała się czwartym co do wielkości rynkiem EBOiR.

Wsparte projekty umożliwią dodanie 1 GW mocy energii odnawialnej w Polsce w krótkim i średnim okresie.

Inwestycje EBOiR nad Wisłą

Największą w ubiegłym roku inwestycję banku w Polsce było objęcie zielonych obligacji Cyfrowego Polsatu w wysokości 800 mln zł (170 mln euro). Pozyskane w ten sposób fundusze spółka ma zamiar zainwestować w sektor energii odnawialnej.

EBOiR udzielił również 100 mln euro pożyczki na budowę nowego terminalu kontenerowego w porcie w Gdańsku. Zwrócono uwagę, że jest to jedyny port na Bałtyku, który obsługuje duże kontenerowce. Inwestycja pomoże zmniejszyć emisje i zdywersyfikuje trasy eksportu z Polski do sąsiednich krajów, w tym do Ukrainy - dodano.

EBOiR zainwestował także łącznie 126 mln euro w deweloperów z branży energii odnawialnej, w tym: 45 mln euro w energię słoneczną, 30,7 mln euro w energię wiatrową i 50 mln euro w zielone obligacje. Zgodnie z szacunkami banku przełoży się to na 300 MW nowej mocy wytwórczej z OZE.

Nowy program inwestycyjny

Polska stała się pierwszym krajem, który wdrożył nowy program EBOiR "Supply Chain Solutions Framework". To pilotażowy projekt ramowy wspierający sieć sklepów Żabka poprzez zapewnienie przystępnego finansowania dla dostawców.

Nasz kraj znalazł się w pionierskim projekcie mający na celu zmniejszenie niedoboru mieszkań z powodu pomocy dla uchodźców. Chodzi o pożyczkę w wysokości 50 mln euro dla firmy Resi4Rent na budowę większej liczby mieszkań na wynajem.

Łączna kwota inwestycji EBOiR w Polsce od 1991 r. to 12,4 mld euro, z czego 92 proc. zostało zainwestowane w formie pożyczek lub inwestycji equity. Fundusz private equity specjalizują się w inwestycjach w firmy, które nie są notowane na giełdzie.PR24/PAP/sw