more_horiz
Gospodarka

Resort rolnictwa nie pracuje nad programem dofinansowania zakupu nawozów. Minister Kowalczyk: ceny zaczęły spadać

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 11:33
Nie są prowadzone prace nad programem pomocy dofinansowania zakupu nawozów, możliwy początek tendencji spadkowej cen - napisał minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w odpowiedzi na interpelację poselską. 
Minister Kowalczyk: sytuacja także w zakresie wolumenu importu nawozów mineralnych powoli się poprawia
Minister Kowalczyk: sytuacja także w zakresie wolumenu importu nawozów mineralnych powoli się poprawiaFoto: Shutterstock/Fotokostic

"Aktualnie nie są prowadzone prace nad uruchomieniem kolejnej edycji programu pomocy w sprawie dofinansowania zakupu nawozów" - napisał Kowalczyk.

"Należy zaznaczyć, iż pomimo, że ceny nawozów mineralnych znajdują się nadal na bardzo wysokich poziomach, to odnotowane w październiku i listopadzie obniżki cen mogą być początkiem odwrócenia trendu wzrostowego i przekształcenia go w tendencję spadkową, tym bardziej że ceny gazu na europejskim rynku są w wyraźnym trendzie spadkowym. Ponadto, sytuacja w zakresie wolumenu importu nawozów mineralnych powoli się poprawia, na co wskazuje wzrost importu, nie tylko nawozów azotowych, ale również wieloskładnikowych" - dodał.

Kowalczyk podaje, że z analizy danych Ministerstwa Finansów dotyczących importu nawozów mineralnych w poszczególnych miesiącach wynika, że wrzesień 2022 r. był trzecim miesiącem z rzędu, w którym import nawozów był ilościowo większy niż rok wcześniej. W październiku 2022 r. zaimportowano ponad 370 tys. ton nawozów mineralnych, o 49,6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Wzrost cen nawozów

Minister przypomniał w październiku 2022 r., że w związku z wybuchem wojny na Ukrainie znacznie podrożał gaz, co spowodowało gwałtowny wzrost cen nawozów. Stąd decyzja, za zgodą KE, o dopłatach do zakupu nawozów dla rolników. Na ten cel rząd przeznaczył 3,9 mld zł. Rolnicy złożyli wnioski na kwotę 3,5 mld zł i spadku plonów nie ma.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk