more_horiz
Gospodarka

W II półroczu wzrost cen żywności będzie jednocyfrowy. Minister Kowalczyk stawia jeden warunek

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 12:43
W drugim półroczu tego roku wzrost cen żywności będzie już jednocyfrowy, o ile nie stanie się nic nadzwyczajnego w związku z wojną na Ukrainie - uważa wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Szef resortu rolnictwa w Sygnałach Dnia na antenie Polskiego Radia przyznał, że "niestety żywność zdrożała więcej niż przeciętna inflacja". Wskazał, że to "skutek nałożenia się bardzo wielu czynników".
Zerowy VAT na żywność to jest jedyny zerowy VAT. Komisja Europejska zabroniła stosować ulgi w podatku VAT na inne produkty.
Zerowy VAT na żywność to jest jedyny zerowy VAT. Komisja Europejska "zabroniła" stosować ulgi w podatku VAT na inne produkty.Foto: Shutterstock/MNStudio

- Przede wszystkim żywność jest produkowana jak gdyby na bazie surowców energetycznych; gaz zdrożał 10-krotnie, wobec tego zdrożały nawozy trzykrotnie, wobec tego zdrożało zboże, środki do produkcji rolnej, stąd żywność koniecznie musiała zdrożeć - wymienił Henryk Kowalczyk.

"Podstawa cenowa ma powód do wzrastania"

- Pamiętajmy o tym, że zerowy VAT na żywność to jest jedyny zerowy VAT i jeszcze został przedłużony - zaznaczył minister rolnictwa.

Dodał, że Komisja Europejska "zabroniła" stosować ulgi w podatku VAT na inne produkty, m.in. paliwa, energię, gaz, nawozy.


Posłuchaj
00:24 Program 1 Polskiego Radia - Henryk Kowalczyk o cenach żywności.mp3 Program 1 Polskiego Radia: Henryk Kowalczyk o cenach żywności (IAR)

 

Zdaniem wicepremiera będzie to rodziło skutki w cenach żywności.

- Mimo że VAT jest zerowy, to ta podstawa cenowa ma powód do wzrastania, ale myślę, że jest to już szczyt wzrostu cen żywności, półrocze to powinno być już bardzo mocne wyhamowanie wzrostu - poinformował.

- Jestem przekonany, że w II półroczu wzrost cen żywności będzie już jednocyfrowy i powinniśmy zapomnieć o takich gwałtownych wzrostach. Oczywiście zastrzegam - o ile nie stanie się nic nadzwyczajnego w związku z wojną na Ukrainie. Tutaj może być bardzo różny rozwój wypadków - stwierdził minister.

Refundacja VAT dla mniej zamożnych

Do końca 2022 roku w ramach tarczy antyinflacyjnej VAT na żywność, a także gaz, wynosił 0 proc. Na początku listopada Komisja Europejska poinformowała, że obecne ramy prawne nie pozwalają na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy, natomiast paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo.

W związku z tym rząd przywrócił VAT na gaz od 1 stycznia 2023 r. i zaproponował rozwiązania, które zamrożą ceny gazu dla gospodarstw domowych i umożliwią refundację VAT dla mniej zamożnych osób ogrzewających domy gazem.

Zdecydowano też, że stawka VAT na żywność na poziomie 0 proc. zostanie utrzymana do 30 czerwca 2023 r.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA