more_horiz
Wiadomości

Zerowy VAT na produkty żywnościowe utrzymany. Wymierne korzyści dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2023 11:38
Najpopularniejsze artykuły spożywcze w nowym roku nadal nie będą obciążone pięcioprocentową stawką VAT. Wyzerowanie tego podatku dla pieczywa, mleka, powszechnie kupowanych owoców i warzyw oraz podstawowych gatunków mięs obowiązuje w Polsce od lutego ubiegłego roku.
Zerowa stawka VAT na żywność wprowadzono w ramach jednej z tarcz antyinflacyjnych
Zerowa stawka VAT na żywność wprowadzono w ramach jednej z tarcz antyinflacyjnychFoto: shutterstock

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zaznacza, że zniesiony podatek wpłynie na ceny detaliczne części towarów. W szerszym wymiarze pozwoli też delikatnie zmniejszyć oddziaływanie inflacji.

- Na żywność Komisja Europejska zezwoliła stosować zerowy VAT, na inne produkty nakazuje się przywrócenie opodatkowania. Bardzo chętnie skorzystaliśmy z derogacji na żywność - to podstawowa sprawa dotycząca też hamowania inflacji, cen i najlepsze rozwiązanie dla konsumentów - uzasadniał minister.

Wyzerowanie stawki VAT dla części artykułów spożywczych wprowadzono w ramach jednej z tarcz antyinflacyjnych.

Ponad 500 zł oszczędności

- Dzięki zerowemu VAT na żywność w kieszeni polskiej rodziny w 2022 r. zostało 518 zł; tę zerową stawkę przedłużamy na rok 2023 - wyliczał pod koniec roku wiceminister finansów Artur Soboń.

Wiceminister zaznaczył, że żywność to średnio 27 proc. w koszyku zakupowym Polaków. Wskazał, że to bardzo istotna pozycja, szczególnie dla osób gorzej sytuowanych.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:17 12125757_1 vatzero.mp3 Henryk Kowalczyk o zerowym podatku VAT na żywność (IAR)

 

IAR/fc

Zobacz także

Zobacz także