more_horiz
Gospodarka

"Wiele zależy od siły złotego". Soboń o możliwych scenariuszach dot. cen w 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 11:49
Z pewnością w roku 2023 dotknie nas drożyzna, ale w dużo mniejszym stopniu niż w roku bieżącym - ocenia wiceminister finansów Artur Soboń. Zapewnia przy tym, że polska gospodarka ma zdrowe fundamenty.
Według wiceszefa resortu finansów, Polsce opłaca się KPO, ponieważ będziemy musieli mniej pożyczać, będziemy mieli więcej pieniędzy na inwestycje oraz będziemy mieli wyższy wzrost PKB.
Według wiceszefa resortu finansów, Polsce opłaca się KPO, ponieważ będziemy musieli mniej pożyczać, będziemy mieli więcej pieniędzy na inwestycje oraz będziemy mieli wyższy wzrost PKB.Foto: Ministerstwo Finansów/Twitter

Wiceminister Artur Soboń pytany, ile kierowcy zapłacą za paliwo w związku z powrotem od 1 stycznia wyższej stawki VAT na ten surowiec, tłumaczył w radiu RMF24, że "dzisiaj jesteśmy w sytuacji, w której na cenę finalną paliwa w największym stopniu ma wpływ cena rynkowa baryłki ropy i sytuacja naszego złotego, czyli czy ten złoty jest silny, czy ten złoty jest słaby".

"Ograniczać potrzeby pożyczkowe"

- Jeśli będziemy prowadzić mądrą politykę makroekonomiczną, czyli taką politykę, w której będziemy ograniczać nasze potrzeby pożyczkowe, będziemy prowadzić ostrożną politykę fiskalną, będziemy dbać o wysoki poziom inwestycji, będziemy, krótko mówiąc, prowadzić politykę rozwoju ostrożną pod takim fiskalnym kątem, to z całą pewnością złoty będzie się wzmacniał - powiedział.

Dodał, że do tego bardzo użyteczne byłyby środki z Krajowego Programu Odbudowy.

"Gospodarka ma zdrowe fundamenty"

Według wiceszefa resortu finansów Polsce opłaca się KPO, ponieważ będziemy musieli mniej pożyczać, będziemy mieli więcej pieniędzy na inwestycje oraz będziemy mieli wyższy wzrost PKB.

- KPO opłaca się nie tylko z powodów globalnych, ale opłaca się także naszej kieszeni - podkreślił.

- Im silniejsza polska gospodarka, tym silniejszy złoty, tym tańsze paliwo - dodał.

Artur Soboń podkreślił, że nasza gospodarka dzisiaj jest gospodarką, która ma zdrowe fundamenty, w dużym stopniu odporną na czynniki zewnętrzne.

PR24.pl, PAP, DoS

kor

REKLAMA