more_horiz
Gospodarka

Od 2023 roku zaczną obowiązywać przepisy o grupach VAT. "To kolejny pakiet uproszczeń podatkowych"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 08:49
Z Nowym Rokiem w życie wchodzą przepisy o grupach VAT, które wyłączą z opodatkowania transakcje między członkami grupy VAT, a także pakiet zmian w podatku od towarów i usług, czyli SLIM VAT 3. To kolejny pakiet uproszczeń w podatku od towarów i usług.
Tzw. SLIM VAT 3 to mniej formalności, szerszy zakres zwolnień z VAT, mniej korekt i przyjazne rozliczanie VAT, prostsze fakturowanie i mniej obowiązków, konsolidacja i ujednolicenie wiążących informacji.
Tzw. SLIM VAT 3 to mniej formalności, szerszy zakres zwolnień z VAT, mniej korekt i przyjazne rozliczanie VAT, prostsze fakturowanie i mniej obowiązków, konsolidacja i ujednolicenie wiążących informacji.Foto: Gorodenkoff/Shutterstock

"Wspomniane grupy są jednym z elementów zmian podatkowych, których głównym celem jest pobudzenie oraz wzmocnienie inwestycji i rozwoju. Najważniejszą cechą tego rozwiązania jest przede wszystkim wyłączenie z opodatkowania VAT transakcji między członkami grupy VAT" - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Resort przypomniał także, że z początkiem 2023 r. zaczną działać zmiany w podatku od towarów i usług, wprowadzone w ramach tzw. SLIM VAT 3.

"To kolejny pakiet uproszczeń w podatku od towarów i usług. Zmiany zostaną wprowadzone w następujących obszarach - poprawa płynności finansowej firm, VAT w obrocie międzynarodowym - mniej formalności, szerszy zakres zwolnień z VAT, mniej korekt i przyjazne rozliczanie VAT, prostsze fakturowanie i mniej obowiązków, obniżanie sankcji VAT, konsolidacja i ujednolicenie wiążących informacji" - podkreślił resort.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS