more_horiz
Gospodarka

Rusza nabór wniosków w programie Rodzina 500+. Sprawdź, jak otrzymać świadczenie

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 08:30
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed przypomina, że dziś rusza nabór wniosków w programie Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy.
Od 1 lutego 2023 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy tzw. okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.
Od 1 lutego 2023 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy tzw. okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.Foto: MRPiPS

Stanisław Szwed mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że wnioski można składać online przez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Jak dodał, zrobienie tego do końca kwietnia daje gwarancję utrzymania ciągłości wypłaty świadczenia.

- Zachęcamy wszystkich, by już składać wnioski ws. wypłaty świadczenia na nowy okres - dodał.

Posłuchaj
00:24 12176660_1.mp3 Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed przypomina, że dziś rozpoczyna się nabór wniosków w programie Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy. Źródło: Polskie Radio 1 

Rządowy program "Rodzina 500+" jest finansowym fundamentem wsparcia rodzin. Program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku i przyczynił się do znacznej poprawy sytuacji materialnej rodzin, wzmocnił je i nadał należny priorytet.

Rządowy program "Rodzina 500+" jest najbardziej znaczącą i realnie odczuwalną pomocą finansową ze strony państwa dla rodzin wychowujących dzieci.

W ramach tego programu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.  

Nowy okres rozliczeniowy

Od środy można składać wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres rozliczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r. Wnioski można składać przez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS, a także za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS.

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.

- Właśnie rozpoczęliśmy przyjmowanie wniosków w ramach programu Rodzina 500 plus. Wszystko przebiega bez zakłóceń - przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Posłuchaj
00:28 12176484_1.mp3 Od dzisiaj można składać wnioski o przyznanie 500 Plus na nowy okres rozliczeniowy. Źródło: IAR

Wniosek tylko elektronicznie

Jak przypomniała, świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną - dodała prof. Uścińska.

- Wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety). Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - zaznaczyła.

Jak wskazała prezes Zakładu, rodzic lub opiekun dziecka, który ma numer PESEL, może złożyć wniosek także przez portal Emp@tia albo swój bank - jeśli bank uruchomił taką usługę. Jeżeli złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku.

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek:

- do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.,
- w maju 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,
- w czerwcu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,
- w lipcu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2023 r., wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca,
- w sierpniu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

Świadczenie dla obcokrajowców

Świadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom UE, a także pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy".

Świadczenie 500 plus przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Z programu Rodzina 500+ korzysta 7 milionów dzieci i młodzieży. Dotychczas polskim rodzinom wypłacono ponad 220 miliardów złotych.

Składanie wniosku przez bankowość elektroniczną

Banki, które umożliwiają składanie wniosku o 500+ przez swoje serwisy to: Alior Bank SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, BNP Paribas Bank Polska SA (także dla klientów byłego Raiffeisen w systemie moj.bnpparibas.pl), Credit Agricole Bank Polska SA, Getin Noble Bank SA, ING BankŚląski SA, mBank SA, Nest Bank SA, PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo), Santander Bank Polska SA, SGB-Bank SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, KASA Stefczyka, SKOK Śląsk.

Wejdź na stronę banku i dowiedz się, jak złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze za pomocą bankowości elektronicznej.

Składanie wniosku przez PUE ZUS

Jeśli chcesz złożyć wniosek za pomocą PUE ZUS, musisz mieć konto na PUE ZUS. Jeśli jeszcze nie masz konta na PUE ZUS to załóż je i postępuj zgodnie z krokami:

Krok 1 – zaloguj się na PUE ZUS

Aby złożyć wniosek zaloguj się na swoim profilu na PUE. Aby zalogować się na swój profil na PUE, na stronie internetowej ZUS wybierz sposób logowania. Na PUE można logować się za pomocą loginu i hasła. Możesz również logować się przy użyciu profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego(certyfikatu) lub przez bankowość elektroniczną.

Krok 2 – wypełnij wniosek na PUE ZUS

Wnioski możesz wypełnić w sekcji Ubezpieczonego lub Świadczeniobiorcy. Wniosek o świadczenie z programu „Rodzina 500+” znajdziesz w zakładce „Rodzina 500+”-> Utwórz nowy wniosek w MENU po lewej stronie.

Krok 3 – podpisz i wyślij wniosek na PUE ZUS

Wniosek na PUE możesz podpisać na jeden z czterech sposobów:

 • płatnym kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
 • bezpłatnym profilem zaufanym gov.pl,
 • podpisem osobistym, jeśli masz nowy dowód osobisty, czyli e-dowód,
 • bezpłatnym profilem PUE – jeśli masz konto na PUE.

Składanie wniosku przez aplikację mZUS

Od 1 lutego 2023 r. wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres świadczeniowy można złożyć w aplikacji mZUS na swoim telefonie lub tablecie. Z mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację należy pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.

ZUS podkreśla, że aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500 plus. Jeśli klient składał już wniosek o to świadczenie w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to klient może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby klient może je edytować.

Podobnie jak na PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to klient może w kreatorze wniosku pobrać ich dane (m.in. PESEL, data urodzenia) automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać danych ręcznie.

Aplikację mobilną mZUS - po zainstalowaniu na smartfonie lub tablecie - trzeba połączyć ze swoim profilem na portalu PUE ZUS.

Za pośrednictwem aplikacji możesz:

 • w prosty sposób złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ i świadczenie dobry start 300+
 • szybko sprawdzić, co się dzieje z Twoim wnioskiem - zobaczysz jego status
 • podejrzeć dane o wypłatach Twoich świadczeń - sprawdzisz kwotę świadczenia i termin jego wypłaty
 • nawiązać telefoniczny kontakt z infolinią ZUS (COT) - jeśli zezwolisz na połączenie, aplikacja wybierze numer do COT na Twoim urządzeniu
 • przejść do strony, która umożliwia rezerwację e-wizyty w ZUS - na Twoim urządzeniu uruchomi się przeglądarka internetowa z dostępem do strony, która umożliwi Ci rezerwację e-wizyty
 • odczytać wiadomości, które pojawiły się na Twoim profilu PUE - jeśli na Twoim PUE pojawiła się wiadomość, zobaczysz ją również w aplikacji
 • otrzymać powiadomienia - ZUS przypomni Ci np. o możliwości składania wniosków na nowy okres świadczeniowy.

Składanie wniosku przez portal Emp@tia

Instrukcja składania wniosku przez portal Emp@tia znajduje się pod tym linikiem.

Czytaj także:


PolskieRadio24.pl/ IAR/ Polskie Radio 1/ ZUS/ info.zus.pl/ gov.pl/ mib