more_horiz
Gospodarka

Zakłady karne w Polsce. Coraz więcej osadzonych pracuje w ramach programu "Praca dla więźniów"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 12:00
- W zakładach karnych i poza nimi pracuje 96 procent osadzonych kwalifikujących się do pracy. To najwięcej od początku programu "Praca dla więźniów" - poinformował Polskie Radio podporucznik Artur Bartkowiak z Biura Penitencjarnego Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
Od stycznia obowiązują przepisy, które poszerzają możliwość pracy więźniów.
Od stycznia obowiązują przepisy, które poszerzają możliwość pracy więźniów.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Na koniec grudnia ubiegłego roku zatrudnionych było blisko 40 tysięcy skazanych i ukaranych, co stanowi 63 procent wszystkich osadzonych. Średnio w ciągu roku pracowało 58 procent więźniów. Jak powiedział Artur Bartkowiak, wynagrodzenie za pracę dostaje część zatrudnionych.

Na koniec roku odpłatnie pracowało ponad 18 tysięcy więźniów, a na koniec listopada 18 tysięcy 657 skazanych - był to najwyższy poziom zatrudnienia odpłatnego.

- Jeśli chodzi o wskaźnik procentowy to jest on na poziomie około 47 procent - powiedział Artur Bartkowiak.

Pozostali również pracują

Pozostali zatrudnieni więźniowie wykonują nieodpłatne prace porządkowe i pomocnicze na rzecz jednostek karnych lub na cele społeczne. Osadzeni, którzy otrzymują wynagrodzenie mogą z niego pokrywać swoje zobowiązania. Artur Bartkowiak powiedział, że 57 procent z nich to osoby obciążone alimentami. W 2022 roku z wynagrodzenia osadzonych zostało przekazane na fundusz alimentacyjny ponad 18 milionów złotych.

Osadzeni pracują w halach na terenie zakładów karnych lub poza murami więzienia, u kontrahentów. Artur Bartkowiak mówił, że więźniowie zwykle są dobrymi pracownikami, chętnie pracują, a motywacją do pracy jest nie tylko wynagrodzenie.

- Osadzony może spędzić czas poza terenem jednostki, jeżeli jest zatrudniony u kontrahenta zewnętrznego. Jego dobre zachowanie, jego dobre wykonywanie obowiązków w pracy przynosi dobre rezultaty resocjalizacyjne co przekłada się też często na wcześniejsze zwolnienie z jednostki w związku z otrzymaniem warunkowego przedterminowego zwolnienia - powiedział Artur Bartkowiak.

Od stycznia obowiązują przepisy, które poszerzają możliwość pracy więźniów. Skazani mają możliwość wykonania pracy w zamian za niespłacone przez nich grzywny, mogą też brać udział w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych a cudzoziemcy mogą być zatrudniani bez konieczności uzyskiwania pozwoleń.

Program praca dla więźniów funkcjonuje od 2016 roku.

Czytaj także:

IAR/PR24.pl/mk