more_horiz
Gospodarka

Kolejne nieruchomości dla CPK. Będą służyć, jako zamiennik gruntów pod lotnisko

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 10:01
Centralny Port Komunikacyjny pozyskał kolejne nieruchomości. Będzie je proponować zainteresowanym mieszkańcom z obszaru projektowanego lotniska przystępującym do Programu Dobrowolnych Nabyć. 
W sumie CPK ma do dyspozycji już około 600 hektarów nieruchomości zamiennych
W sumie CPK ma do dyspozycji już około 600 hektarów nieruchomości zamiennychFoto: Twitter/CPK

To efekt podpisanych przez spółkę porozumień - z Krajowym Zasobem Nieruchomości  i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. W sumie CPK ma do dyspozycji już około 600 hektarów nieruchomości zamiennych.

CPK i KZN współpracują od września 2021 roku. W podpisanym liście intencyjnym oba podmioty wskazały wówczas potrzebę przygotowania nieruchomości zamiennych dla tych mieszkańców terenu inwestycji, którzy wezmą udział w Programie Dobrowolnych Nabyć. Dzisiejsze przekazanie przez KZN nieruchomości zlokalizowanej w Parzniewie jest konsekwencją tamtej umowy.

Nowe nieruchomości w CPK

- W programie inwestycyjnym CPK od początku stawiamy na dialog z mieszkańcami. Cieszę się, że dzięki nowym nieruchomościom przekazanym spółce przez KZN i KOWR będziemy mogli ten dialog jeszcze sprawniej kontynuować. To sygnał dla wszystkich właścicieli, że chcemy wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom, jesteśmy elastyczni pod względem oferty i proponujemy różne formy rekompensaty - powiedział Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu do spraw CPK.

Powstanie tak ogromnej inwestycji jak CPK wiąże się z rozwojem całego regionu. Przekazany przez KZN grunt, który może zostać przeznaczony na cele mieszkaniowe, to nasz istotny wkład dla inwestycji CPK oraz rozwoju gospodarczego i urbanistycznego obszaru w jej otoczeniu - dodał Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Przekazana dziś przez KZN nieruchomość w Parzniewie o łącznej powierzchni 4,5 hektara jest położona około 2,5 kilometrów od Pruszkowa i 17 kilometrów od centrum Warszawy. Dotychczas KZN przekazał spółce CPK w sumie ponad 26 hektarów nieruchomości.

Posłuchaj
00:28 IAR/PR24: Pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Lotniczego Marcin Horała mówi o tym, że budowa dużego lotniska jest koniecznością (IAR) Pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Lotniczego Marcin Horała mówi o tym, że budowa dużego lotniska jest koniecznością (IAR)

Szczegóły porozumienia

Z kolei porozumienie CPK i KOWR to efekt współpracy zapoczątkowanej w kwietniu 2022 roku. To właśnie wtedy KOWR przekazał CPK ponad 190 ha gruntów. Dzisiejsze porozumienie obejmuje 15 nieruchomości o łącznej powierzchni niemal 370 hektarów, które trafią do depozytu CPK. Działki znajdują się na terenie ośmiu gmin w promieniu 100 kilometrów od projektowanego lotniska CPK i będą oferowane zainteresowanym zamianą rolnikom przystępującym do Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN).

- Przekazując spółce CPK grunty z naszego zasobu, myślimy o tych rolnikach, którzy w związkuz planowaną inwestycją, biorą pod uwagę zmianę miejsca zamieszkania i chcą kontynuować produkcję rolną. Poprzez PDN zaoferujemy im możliwość pozyskania na zasadzie wymiany ziemi uprawnej - powiedział Jacek Malicki, p.o. zastępca dyrektora generalnego KOWR.

Konkretne nieruchomości z depozytu będą formalnie przekazywane przez KOWR do spółki CPK, dopiero po deklaracji właściciela, że jest nimi zainteresowany. Dzięki podpisanemu porozumieniu, lista oferowanych gruntów będzie systematycznie uzupełniana.

- Zależy nam na tym, żeby jak największa część niezbędnych do realizacji inwestycji gruntów została pozyskana w formie dobrowolnych transakcji. Nasza oferta jest elastyczna. W zależności od preferencji mieszkańców umożliwiamy im sprzedaż działki albo wymianę na inną nieruchomość - tłumaczy Radosław Kantak, członek zarządu CPK.

Rosnie zainteresowanie programem

Przedstawiciele spółki CPK podkreślają, że w ciągu ostatnich miesięcy lawinowo rośnie zainteresowanie PDN. Dotychczas do udziału w Programie zgłosiło się już prawie 800 właścicieli, a etap wykonywania operatów szacunkowych, składania ofert, negocjacji, podpisywania protokołów uzgodnień i zawierania umów dotyczy powierzchni prawie 2100 hektarów z obszaru planowanej lokalizacji lotniska. 

Posłuchaj
00:26 IAR/PR24: Pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała mówi o programie dobrowolnego zbycia nieruchomości (IAR) Pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała mówi o programie dobrowolnego zbycia nieruchomości (IAR)

Przystępujący do Programu Dobrowolnych Nabyć właściciel dostaje 140 procent wartości budynku i 120 procent wartości gruntu. Nowe rozwiązanie oznacza, że za dom o wartości 1 miliona złotych, spółka CPK jest w stanie zapłacić 1 milion 400 tysięcy złotych. Dla uczestników PDN to również inne udogodnienia i bonusy, nie stosowane dotychczas w trakcie realizacji innych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce, na przykład sfinansowanie przez CPK przeprowadzki i obsługi prawnej całej procedury oraz możliwość korzystania z nieruchomości po zawarciu umowy sprzedaży.

Czytaj także:

IAR/Aleksander Pszoniak/PR24.pl/mk