more_horiz
Gospodarka

Praca zdalna umożliwia m.in. zatrudnienie osób starszych. PIE: tak uważa większość badanych firm

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 09:55
W Polsce 64 procent firm uważa, że praca zdalna umożliwia zatrudnienie osób starszych lub z niepełnosprawnościami, a 59 procent wskazuje, że ma ona wpływ na zmniejszenie kosztów utrzymania przedsiębiorstwa - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny.
Wśród zalet pracy zdalnej przedsiębiorcy wskazują m.in. możliwość zatrudnienia specjalistów spoza obszaru lokalizacji firmy
Wśród zalet pracy zdalnej przedsiębiorcy wskazują m.in. możliwość zatrudnienia specjalistów spoza obszaru lokalizacji firmyFoto: Shutterstock/Ground Picture

Jak zwrócili uwagę analitycy PIE po ustaniu pandemii praca zdalna została w niektórych firmach na dłużej, a pracodawcy dostrzegają jej wady i zalety.

Wśród zalet pracy zdalnej przedsiębiorcy wskazują najczęściej możliwość zatrudnienia w tej formie osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych (64 proc. firm zgadza się z tym stwierdzeniem) - wynika z badania opublikowanego w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE" .

Mniejsze koszty

Z kolei 59 proc. ankietowanych na początku lutego 2023 r. przez PIE uważa, że praca zdalna wpływa na zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem firmy. Zdaniem 56 proc. przedsiębiorców, "dzięki pracy zdalnej łatwiej zatrudnić specjalistów, zwłaszcza spoza obszaru lokalizacji firmy". Z kolei 54 proc. firm przychyla się do stwierdzenia, że praca zdalna "poprawia elastyczność działalności oraz usług biznesowych".

Badani przedsiębiorcy dostrzegają też wady home office. "57 proc. zgadza się, że praca zdalna utrudnia menadżerom nadzorowanie pracy zespołu, a 52 proc. uważa, że taka forma pracy komplikuje kwestie BHP w firmie" - wskazano. Po 47 proc. firm zauważa, że praca zdalna utrudnia odpowiednie zabezpieczenie danych i pogarsza komunikację wewnętrzną w firmie.

40 proc. firm ocenia, że home office powoduje spadek zaangażowania pracowników i pogorszenie jakości pracy; jednocześnie 35 proc. badanych nie zgadza się z taką negatywną oceną pracy zdalnej. "Podobnie jest z utrudnioną oceną efektywności i produktywności pracowników podczas pracy zdalnej: 37 proc nie dostrzega tu wady pracy zdalnej, a 42 proc. wręcz przeciwnie" - wskazali autorzy badania.

Podziały ze względu na branżę 

Najwięcej przedsiębiorców akceptujących każde ze stwierdzeń dotyczących pracy zdalnej jest wśród firm usługowych, a najmniej w produkcyjnych. "Jedynie w produkcji mniej niż 50 proc. firm zgadza się, że w formie pracy zdalnej łatwiej zatrudnić wykwalifikowanych pracowników oraz że praca zdalna poprawia elastyczność działalności i usług biznesowych" - zaznaczono.

Natomiast we wszystkich branżach mniej niż połowa firm wskazuje, że praca zdalna utrudnia ocenę efektywności i produktywności pracowników. Z kolei, we wszystkich grupach wielkościowych firm (mikro-, małe, średnie i duże) mniej niż połowa przedsiębiorców akceptuje stwierdzenie, że "praca zdalna powoduje spadek zaangażowania pracowników i pogarsza jakość pracy". 

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk