more_horiz
Gospodarka

Coraz więcej ofert pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Ekspert: widać postęp w aktywizacji tej grupy zawodowej

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 09:49
W ciągu trzech ostatnich lat wzrosła liczba ofert pracy dla osób z niepełnosprawnościami - m.in. w obsłudze klienta i call center - powiedział ekspert rynku pracy z Manpower Łukasz Kubiak. Dodał, że coraz więcej branż otwiera się na zatrudnienie takich pracowników.
Branża IT nieustannie się rozwija, dlatego aktywizacja osób z niepełnosprawnościami w tym sektorze daje pracodawcom możliwość skorzystania z puli talentów, która ma w sobie ogromny niewykorzystany potencjał.
Branża IT nieustannie się rozwija, dlatego aktywizacja osób z niepełnosprawnościami w tym sektorze daje pracodawcom możliwość skorzystania z puli talentów, która ma w sobie ogromny niewykorzystany potencjał.Foto: shutterstock/VGstockstudio

Według Łukasza Kubiaka na rynku pracy widać wzmożoną aktywizację osób z niepełnosprawnościami.

- Czas pandemii wyhamował nieco rosnący trend, jednak z drugiej strony przyczynił się do popularyzacji pracy z domu, co pozytywnie wpłynęło na tę grupę zawodową - uważa ekspert.

Jak dodał, coraz więcej branż otwiera się na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami. - Liderami są tutaj obszary takie jak obsługa klienta, call center, logistyka czy produkcja - mówi.

Ogromny niewykorzystany potencjał

Łukasz Kubiak zwrócił również uwagę na "większą otwartość na kandydatów z niepełnosprawnościami w branżach usługowych, sprzedaży detalicznej". Chodzi także o branżę IT.

- Na przestrzeni ostatnich 3 lat zauważyliśmy wzrost liczby ofert pracy kierowanych do osób z niepełnosprawnościami. 2 na 5 naszych klientów pyta, co może zrobić, żeby dostosować swoją organizację do zatrudnienia takich pracowników. Chcą być przyjaznym miejscem pracy dla wszystkich, a to już duży postęp - mówi Łukasz Kubiak.

Jego zdaniem szybki rozwój cyfryzacji niesie ze sobą wiele możliwości, w tym także nowe miejsca pracy.

- Branża IT ma ogromny potencjał, nieustannie się rozwija, a niedobór talentów będzie się tu tylko pogłębiał. Dlatego aktywizacja osób z niepełnosprawnościami w tym sektorze daje pracodawcom możliwość skorzystania z puli talentów, która ma w sobie ogromny niewykorzystany potencjał - dodaje ekspert rynku pracy.

Jego zdaniem pracodawcy ze względu na dynamiczne zmiany, z jakimi zmagają się od czasów pandemii, bardziej otwierają się na różnorodność w zespołach.

- Jest lepiej, rozmawiamy na temat różnorodności w zarządzaniu zespołami w szerszym gronie, a to kolejny dobry krok ku podnoszeniu aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami. To tacy sami pracownicy, jak osoby w pełni sprawne, chcą pracować, rozwijać się, korzystać z dobrodziejstw rynku pracy - podkreśla ekspert.

Większość zatrudniona w sektorze prywatnym

Manpower przypomina, że w 2021 r. wprowadzona została przez rząd "Strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami". Podkreślono, że jej głównym celem jest większe włączenie osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne oraz aktywność zawodową, która według prognoz do 2030 roku powinna wzrosnąć do 40 proc.

Powołując się na dane GUS podano, że w końcu 2021 r. większość osób niepełnosprawnych pracujących w średnich i dużych przedsiębiorstwach była zatrudniona w sektorze prywatnym (75,2 proc.) - to o 1 proc. więcej w porównaniu z 2020 rokiem.

W opinii eksperta "widać postęp w aktywizacji tej grupy zawodowej, ale jeszcze daleko nam do średniej wszystkich krajów Unii Europejskiej, gdzie wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami jest znacznie wyższy".

PR24.pl, IAR, PAP, DoS