more_horiz
Gospodarka

Budowa mieszkań społecznych i komunalnych. Resort rozwoju rozpoczął rozdział środków

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 17:00
Na budownictwo socjalne i komunalne w tym roku zostanie przeznaczone 1 miliard 650 milionów złotych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczęło dziś rozdział tych środków.
Dziś podpisano umowy między innymi z gminami miejskimi Głogów, Chełmno a także Ciechanów
Dziś podpisano umowy między innymi z gminami miejskimi Głogów, Chełmno a także CiechanówFoto: Twitter/MRiT

Pierwsze samorządy i organizacje pozarządowe już niebawem otrzymają pieniądze na stworzenie nowych mieszkań o dobrym standardzie i niskim czynszu oraz miejsc w schroniskach i noclegowniach. Kwota dotacji przeznaczona na ten cel w tym roku to ponad 1,65 mld zł, a wysokość bezzwrotnych dopłat może wynieść nawet 80 proc. kosztów inwestycji, podał resort. 

W siedzibie resortu podpisano dziś pierwsze umowy w tej sprawie. - Chodzi o kwotę ponad 114 milionów złotych - powiedział szef resortu Waldemar Buda. W najbliższym czasie będą podpisane kolejne umowy.

Szczegóły wsparcia

- Do 9 instytucji trafi 114 mln zł na 10 inwestycji - remontów istniejących już budynków, pustostanów oraz na budowy nowych obiektów, dzięki czemu powstanie 573 nowych lub całkowicie wyremontowanych lokali mieszkalnych, a oprócz tego 80 miejsc w schroniskach dla bezdomnych - powiedział minister Waldemar Buda.

Minister jest przekonany, że każdemu z samorządów zależy na tym, by te inwestycje powstały jak najszybciej.

Wśród instytucji z pierwszymi tegorocznymi umowami są: gmina miejska Głogów, gmina miejska Ciechanów, gmina Pszczyna, gmina Sędziszów Małopolski, gmina Chełmno, miasto i gmina Prabuty, gmina Goleniów, miasto Elbląg, a także Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło w Gdańsku.

Bezzwrotne wsparcie

Bezzwrotne wsparcie budownictwa z Funduszu Dopłat to program, który zwiększa liczbę lokali mieszkalnych przeznaczonych dla osób o niskich i przeciętnych dochodach oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Źródłem jego finansowania są środki pochodzące z budżetu państwa, których dysponentem jest Minister Rozwoju i Technologii. Bezzwrotnych grantów udziela Bank Gospodarstwa Krajowego.

Posłuchaj
00:11 IAR/Prostak: Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda mówi m.in. o tym, że inwestycje w samorządach przyspieszą (IAR) Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda mówi m.in. o tym, że inwestycje w samorządach przyspieszą (IAR)

Efekty działań

Jak podaje resort, tylko w ciągu ostatnich dwóch lat dzięki wprowadzonym zmianom gminy w całym kraju otrzymały finansowe wsparcie na utworzenie 12,6 tys. mieszkań. Utworzono również 154 miejsca w schroniskach dla osób bezdomnych i 105 miejsc w noclegowniach i ogrzewalniach. Łączna kwota przyznanego dofinansowania z Funduszu tylko w latach 2021 i 2022 wyniosła 2,1 mld zł. 

Posłuchaj
00:31 IAR/Prostak: Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda mówi o przyspieszeniu wsparcia w programie od 2021 r. (IAR) Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda mówi o przyspieszeniu wsparcia w programie od 2021 r. (IAR)

Dla porównania w 2014 r. wpłynęło jedynie 121 wniosków, a suma dofinansowania ledwie przekroczyła 81 mln zł. Rok później zgłoszono 163 wnioski (dofinansowanie 116,5 mln zł). 

"Dostępność kredytów mieszkaniowych dla osób o średnich i niskich dochodach jest coraz niższa. Podobnie jak możliwości wynajmu mieszkań na rynku komercyjnym. Budowa czynszówek ze środków publicznych to jeden ze sposobów na trudniejsze czasy na rynku nieruchomości" - podkreśli minister Waldemar Buda w komunikacie prasowym.

Zmiany w programie

W 2021 roku w życie wszedł tzw. społeczny pakiet mieszkaniowy, w ramach którego m.in. znacznie zwiększono dofinansowanie dla gmin z Funduszu Dopłat oraz wprowadzono rozwiązania ułatwiające gminom tworzenie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, wspierających realizację lokalnej polityki mieszkaniowej (w tym podniesiono finansowe wsparcie do nawet 80 proc.).

Co więcej, w 2022 r. MRiT wprowadziło w programie kolejne zmiany, które spowodowały zwiększenie skali działania programu. To m.in.:

- Możliwość zwiększenia wsparcia w trakcie realizacji inwestycji nawet o 20 proc., co jest niezmiernie ważne w sytuacji rosnących cen materiałów i kosztów wykonania robót.

- Środki dla gmin przed startem budowy.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Justyna Golonko. 

Posłuchaj
05:18 Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda tłumaczy zasady wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR 1 Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda tłumaczy zasady wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR 1)

 

Czytaj także:

PR1/Justyna Golonko/IAR/PAP/PR24.pl/mk