more_horiz
Gospodarka

Niski poziom bezrobocia w Polsce. Rzecznik rządu: to rezultat tarcz antykryzysowych

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 16:16
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że Polska jest drugim krajem w Unii Europejskiej z najniższym wskaźnikiem bezrobocia. W styczniu, według metodologii Eurostatu, bezrobocie w Polsce wyniosło 2,8 procent.
Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że Polska jest drugim krajem w Unii Europejskiej z najniższym wskaźnikiem bezrobocia
Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że Polska jest drugim krajem w Unii Europejskiej z najniższym wskaźnikiem bezrobociaFoto: Shutterstock/Kzenon

Rzecznik rządu podczas spotkania z dziennikarzami wskazał, że to rezultat odpowiednich działań rządu w ostatnich latach.

- Było to możliwe dzięki tarczom antykryzysowym, które zostały zrealizowane przez PFR i ZUS, w tych trudnych kilku latach przeznaczono na ten cel ponad 160 miliardów złotych, które trafiły do polskich przedsiębiorstw - powiedział Piotr Müller.

- To uratowało w tym czasie kilka milionów miejsc pracy zagrożonych przez lockdown, skutki kryzysu gospodarczego i atak Rosji na Ukrainę - zaznaczył rzecznik.

Rosną wpływy budżetowe

Dziś premier Mateusz Morawiecki poinformował, że mimo kryzysów wzrastają wpływy do budżetu państwa z podatków PIT i CIT. Jak dodał - jest to możliwe dzięki skutecznej walce z mafiami VAT-owskimi i uszczelnieniu systemu podatkowego.

Za czasów naszych poprzedników luki w podatku VAT i CIT były jak wielkie czarne dziury, które wysysały pieniądze z finansów publicznych i zabierały je Polakom. 163,2 mld zł - o tyle rośnie podatek VAT w czasach naszych rządów - powiedział podczas konferencji - Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Stopa bezrobocia z w lutym

Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym 5,5 proc. i nie zmieniła się względem stycznia.

Posłuchaj
00:30 IAR/Zielenkiewicz: Rzecznik rządu Piotr Müller mówi m.in. o tym, że niskie bezrobocie to rezultat odpowiednich działań rządu w ostatnich latach (IAR) Rzecznik rządu Piotr Müller mówi m.in. o tym, że niskie bezrobocie to rezultat odpowiednich działań rządu w ostatnich latach (IAR)

- Kolejne dobre informacje płyną z naszego rynku pracy. Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc. i nie zmieniła się względem stycznia - podała minister Marlena Maląg. Wskazała, że w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku nastąpił spadek o 0,4 punkty procentowe.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk