Silicon Valley Bank upadł. Reakcja władz USA wpłynęła na ceny surowców

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują w reakcji na działania podejmowane przez amerykańskie władze, aby uspokoić sytuację na rynkach po upadku banku Silicon Valley Bank (SVB).

2023-03-13, 10:49

Silicon Valley Bank upadł. Reakcja władz USA wpłynęła na ceny surowców
Dane napływające z gospodarki wpływają na notowania surowców.Foto: Shutterstock/ssuaphotos

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IV kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 76,87 USD, wyżej o 0,25 proc.

Ropa Brent na ICE w dostawach na V wyceniana jest po 82,99 USD za baryłkę, wyżej o 0,25 proc.

Nastroje na rynkach poprawiły się w reakcji na działania amerykańskich organów regulacyjnych, mających na celu zabezpieczenie depozytów klientów SVB.

Klienci posiadający depozyty w upadłym Silicon Valley Bank (SVB) od poniedziałku będą mieć dostęp do wszystkich swoich środków - zapowiedział w niedzielę Departament Skarbu, Rezerwa Federalna i Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów (FDIC). Swoje pieniądze otrzymają też klienci innego zamkniętego banku, Signature Bank.

REKLAMA

Reakcja prezydenta

Niedzielne ogłoszenie to reakcja rządu na piątkowy upadek 16. największego banku w USA, odgrywającego znaczącą rolę w obsłudze firm i funduszy Doliny Krzemowej.

Prezydent Joe Biden powiedział, że w poniedziałek rano, czasu lokalnego, wypowie się na temat sytuacji po bankructwie banku SVB.

Zapytany przez dziennikarzy w niedzielę, kiedy zabierze głos w sprawie sytuacji w sektorze bankowym, jaka powstała po bankructwie Silicon Valley Bank (SVB), Biden odparł: "jutro rano".

Działania stabilizujące sytuację w sektorze bankowym zapowiedział już rząd i agendy federalne.

REKLAMA

Depozyty są chronione

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że jej departament będzie chronić wszystkich deponentów SVB, którego upadek jest największym tego typu wydarzeniem od kryzysu finansowego 2008 r.

Upadek SVB skłonił wcześniej niektórych inwestorów do zabezpieczania się przed ryzykiem spadku cen ropy, a zawirowania w amerykańskim sektorze bankowym zwiększyły zmienność na giełdach paliw.

- Obawy o możliwe zarażenie się innych amerykańskich banków, po upadku SVB, a do tego perspektywa podwyżek stóp procentowych przez Fed, wzbudziły wśród inwestorów obawy o spadek popytu na paliwa - wskazuje Charu Chanana, strateg rynkowa w Saxo Capital Markets Pte.

- Działania amerykańskich organów regulacyjnych dały rynkom trochę ulgi - podkreślił.

REKLAMA

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej