more_horiz
Gospodarka

Powstanie gazociąg do elektrowni w Ostrołęce. Budowa rozpoczęta

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 14:05
Rusza budowa 28 km gazociągu do elektrowni w Ostrołęce. Z gazociągu będzie korzystać 750 MW blok gazowy - podała spółka Energa z Grupy Orlen. Gazociąg ma być gotowy do połowy 2024 r.
Budowany w Ostrołęce blok gazowo-parowy zostanie połączony z interkonektorem Polska-Litwa.
Budowany w Ostrołęce blok gazowo-parowy zostanie połączony z interkonektorem Polska-Litwa. Foto: MAXSHOT.PL/Shutterstock

Jak zaznaczyła Energa, budowa gazociągu o średnicy 700 mm będzie przebiegała odcinkami. Obecnie planowane jest wykonanie pierwszych tymczasowych zjazdów z dróg na pas montażowy, który na gruntach rolnych liczył sobie będzie 29 m, a w terenach zalesionych - 19 m.

Prace przygotowawcze

Planowane są też prace związane z przygotowaniem zaplecza budowy oraz dostawą rur przewodowych na trasę gazociągu. Właścicielom gruntów przekazane też zostanie drewno ścięte podczas przeprowadzonej wcześniej niezbędnej wycinki drzew - zaznaczyła spółka.

Jak przypomniała, przed rozpoczęciem właściwej budowy wykonawca, firma Romgos, wykonał na przełomie lutego i marca komisyjne oględziny nieruchomości, przeprowadzono wycinkę drzew, rozpoczęte zostały też prace saperskie i archeologiczne.

Zadanie gazociągu

Zadaniem gazociągu jest połączenie budowanego w Ostrołęce bloku gazowo-parowego z interkonektorem Polska-Litwa - zaznaczyła Energa.

Czytaj także:

IAR/PR24/PAP/akg