more_horiz
Gospodarka

Elektrownia jądrowa w Polsce. Wkrótce podpisanie memorandum z firmami Westinghouse i Bechtel

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 12:18
Kierunki i zasady współpracy oraz jej zacieśnienie w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej były głównymi tematami rozmów przedstawicieli spółki Polskie Elektrownie Jądrowej z firmami Westinghouse i Bechtel.
Technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej dostarczy firma Westinghouse
Technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej dostarczy firma WestinghouseFoto: Twiter/PEJ

Według PEJ w trakcie rozmów w Waszyngtonie omówiono długoterminową wizję współpracy, wzajemne oczekiwania i podział odpowiedzialności w projekcie oraz model jego realizacji, który zapewni najbardziej efektywne wykonanie.

W najbliższym czasie planowane jest podpisanie Memorandum of Understanding pomiędzy PEJ, Westinghouse i Bechtel, które pozwoli na sformalizowanie wybranego modelu współpracy w formie konsorcjum - podkreśliła spółka.

Model współpracy

Jak zaznaczyły PEJ, taki model współpracy, od początku preferowany przez spółkę, znajdzie się w kontrakcie na usługi inżynieryjne obejmującym pierwszy etap prac nad szczegółowym projektem technicznym elektrowni na Pomorzu. Podpisanie umowy jest planowane na ten rok. Kontrakt będzie pierwszą komercyjną umową, w której bezpośrednio zaangażowana zostanie amerykańska firma Bechtel, od 2017 r. wraz z Westinghouse realizująca budowę dwóch bloków elektrowni Vogtle w stanie Georgia - wskazano.

Według spółki podpisanie umowy z konsorcjum Bechtel-Westinghouse pozwoli na wykorzystanie unikalnych kompetencji i doświadczeń zdobytych przy finalizowanej właśnie budowie dwóch reaktorów AP1000 w USA.

Zaawansowane prace przygotowawcze

"Budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej to projekt inwestycyjny spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, dla którego trwają już bardzo zaawansowane prace przygotowawcze. Za nami ważne spotkania z partnerami amerykańskimi, które przybliżają nas do kolejnego etapu, jakim jest rozpoczęcie fazy projektowania elektrowni. Mam nadzieję, że nasze dobre rozmowy z Westinghouse i Bechtel przełożą się na przyspieszenie prac nad porozumieniem o modelu współpracy przy realizacji projektu między Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a stroną amerykańską" - powiedział Łukasz Młynarkiewicz, cytowany w komunikacie spółki.

"Westinghouse docenia zaawansowany poziom współpracy z PEJ oraz Bechtel przy tym kluczowym i ważnym projekcie, który zapewni Polsce bezemisyjną energię elektryczną i bezpieczeństwo energetyczne. Nasz projekt systematycznie postępuje i z niecierpliwością czekamy razem z naszymi partnerami na dostarczenie Polsce najbardziej zaawansowanej i sprawdzonej technologii" - stwierdził prezes Energy Systems w Westinghouse Electric Company David Durham, cytowany w komunikacie PEJ.

"W Bechtel jesteśmy bardzo zaangażowani w energetykę jądrową jako kluczowy czynnik dekarbonizacji i niezależności energetycznej, a decyzję Polski o budowie pierwszej elektrowni jądrowej uważamy za wizjonerską. Bechtel-Westinghouse oferuje rozwiązanie, które jest sprawdzone, funkcjonujące i licencjonowane w wielu krajach. Wykorzystując doświadczenie zdobyte w trakcie realizacji projektu oraz współpracując z polskim przemysłem, nasz zespół jest gotowy do realizacji projektu dla PEJ" - dodał szef segmentu Energetyki Jądrowej, Bezpieczeństwa i Środowiska w Bechtel John Howanitz.

Należąca w całości do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe przygotowuje proces inwestycyjny i ma pełnić rolę inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Dla pierwszej lokalizacji na Pomorzu rząd wybrał technologię AP1000 firmy Westinghouse. Zgodnie z wnioskiem o decyzję środowiskową, w lokalizacji miałyby powstać trzy reaktory AP1000. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej, pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 r.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk