more_horiz
Gospodarka

Polska odniosła sukces. Gonimy kraje Europy Zachodniej pod względem poziomu życia

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 11:40
Zachodnie media zaczynają dostrzegać pozytywne zmiany w polskiej gospodarce. Zaczynamy doganiać Europę Zachodnią pod względem poziomu życia.
Ekonomiści mają dobre prognozy dla polskiej gospodarki.
Ekonomiści mają dobre prognozy dla polskiej gospodarki.Foto: Shutterstock/jamesteohart

Przedstawiając swoje plany dla gospodarki, lider Partii Pracy w Zjednoczonym Królestwie wskazywał na dziedzictwo 13 lat rządów Partii Konserwatywnej, którym jest, jak wyliczał, niski wzrost gospodarczy, zbyt małe inwestycje, zbyt duże ograniczenie wydatków, zepsucie stosunków handlowych z Unią Europejską i bałagan w systemie podatkowym.

"Ostrzeżenie lidera brytyjskiej opozycji, że wkrótce będą biedniejsi od Polski, jest co najmniej lekceważące dla tego kraju, Keir Starmer raczej powinien się przyjrzeć powodom polskiego sukcesu" - napisał na portalu tygodnika "The Spectator" jego publicysta Matthew Lynn.

"Podsumował to wszystko jedną obciążającą statystyką. Jak przekonywał, wkrótce będziemy biedniejsi niż Polska. Polska! Ale chwileczkę. Dlaczego sir Keir wyobraża sobie, że Brytyjczycy mają jakieś nadane przez Boga prawo do bycia bogatszymi od Polaków? I dlaczego nie zastanowi się przez chwilę nad polityką, która sprawiła, że Polska odniosła taki sukces - bo gdyby był w Warszawie, w całości by się jej sprzeciwił" - zwrócił uwagę Lynn.


Unijny dobrobyt. Źródło: PAP Unijny dobrobyt. Źródło: PAP

Rozwój gospodarczy

Jak wskazuje, prognoza mówiąca, że przy obecnym tempie wzrostu w 2030 r. PKB Polski w przeliczeniu na mieszkańca będzie wyższy niż Wielkiej Brytanii, ostatnio zyskuje na popularności po obu stronach brytyjskiej debaty politycznej jako ilustracja relatywnego upadku kraju. Przypomina, że od 2010 do 2020 r. polska gospodarka rosła w tempie 3,6 proc. rocznie, a brytyjska - 0,5 proc., więc w przypadku utrzymania tego tempa, w 2030 r. faktycznie tak się stanie.

"W analizie sir Keira jest jednak kilka dużych wad. Pierwszą jest to, że zdaje się on z samozadowoleniem zakładać, że Wielka Brytania ma wrodzone prawo do bycia bogatszą od Polski. Jest to, delikatnie mówiąc, nieco lekceważące dla Polaków" - zauważył Lynn, podkreślając, że Polska poradziła sobie nadzwyczaj dobrze od czasu wyjścia z sowieckiej strefy wpływów, zwłaszcza że pozostała z dziedzictwem w postaci upadającego przemysłu ciężkiego, takiego jak górnictwo i przemysł stoczniowy.

Dodał, że według wszelkich standardów, wszędzie poza Azją Południowo-Wschodnią roczna stopa wzrostu na poziomie 3,6 procent jest bardzo dobra, a do 2030 r. Polska będzie prawie na pewno bogatsza od Włoch, Francji i Hiszpanii, a także będzie zmniejszać dystans do Niemiec, co też zauważyła niemiecka gazeta "Tageszeitung".


Prognoza PKB i inflacji. Źródło: PAP Prognoza PKB i inflacji. Źródło: PAP

Wyjaśnił, że Polsce udało się to osiągnąć w dużej mierze dlatego, że trzymała się polityki prowzrostowej i probiznesowej, bo najwyższa stawka podatku od osób fizycznych wynosi tylko 32 proc., stawka od osób prawnych - 19 proc., a zadłużenie w stosunku do PKB to tylko 46 proc., czyli mniej niż połowa poziomu brytyjskiego, i spada.

Prognozy MFW

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost gospodarczy Polski w 2023 r. wyniesie 0,3 proc. W roku 2024 wzrośnie do 2,4 proc., a w 2025 będzie to już 3,7 proc.

- Oczekujemy, że spowolnienie z 2022 r. będzie kontynuowane na początku roku, a w II połowie roku gospodarka zacznie przyspieszać - powiedział  szef misji MSW w Polsce Jan Kees Martijn.

- W średnim okresie oczekujemy, że wzrost gospodarczy będzie przekraczał 3 proc. rocznie, o ile nie zmaterializują się ryzyka, które mogą mu zagrozić. Niepewność co do perspektyw wzrostu jest bardzo wysoka. Eskalacja wojny na Ukrainie czy pogłębienie zawirowań na rynkach finansowych w krajach rozwiniętych może skutkować niższym tempem wzrostu. Jednocześnie Polska może skorzystać na tym, że inwestycje są przenoszone bliżej, i uzyskać silniejszy wzrost inwestycji - dodał Jan Kees Martijn.

Wzrost gospodarczy w regionach UE. Źródło: PAP Wzrost gospodarczy w regionach UE. Źródło: PAP

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib