more_horiz
Gospodarka

Priorytet dla zboża w polskich portach. Zapowiedź wicepremiera Kowalczyka

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 19:00
Teraz priorytetem jest zboże i to ono będzie miało pierwszeństwo w polskich portach - podkreślił podczas spotkania z eksporterami zbóż wicepremier, szef MRiRW Henryk Kowalczyk. Eksporterzy jako główne bariery eksportu wskazywali na logistykę i świadectwa fitosanitarne.
Resort rolnictwa zapewnia, że zboże będzie miało pierwszeństwo w polskich portach.
Resort rolnictwa zapewnia, że zboże będzie miało pierwszeństwo w polskich portach.Foto: Shutterstock/Valdis Skudre

Resort rolnictwa poinformował, że doszło do spotkania wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z przedstawicielami eksporterów zbóż. W spotkaniu brali udział również wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski oraz główny inspektor Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Chodkowski.

Problemy eksporterów

Jak podało ministerstwo, przedstawiciele eksporterów jako główne problemy w wysyłce zbóż za granicę wskazywali na logistykę i świadectwa fitosanitarne. Chodzi m.in. o niską przepustowość polskich portów ze względu na priorytet, który miały transporty węgla, obecnie blokujące nabrzeża i statki.

- Teraz priorytetem jest zboże i to ono będzie miało pierwszeństwo - zapewnił podczas spotkania Kowalczyk.

- Eksporterzy poinformowali szefa resortu rolnictwa, że po usunięciu tej bariery widzą możliwości zwiększenia eksportu zboża z Polski jeszcze przed żniwami - przekazało MRiRW.

Zboże chcą importować kraje afrykańskie

Resort dodał, że równolegle z rozmowami z eksporterami zboża trwały rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych. - Nasze służby dyplomatyczne potwierdziły zainteresowanie zbożem wśród państw pozaunijnych, w tym także w ramach pomocy humanitarnej - przekazał minister rolnictwa.

Według ministerstwa zboże chcą importować m.in. kraje afrykańskie.

Również podczas spotkania Chodkowski miał zapowiedzieć usprawnienie badań fitosanitarnych.

Czytaj także:

- Główny inspektor ochronny roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski zaprosił eksporterów do udziału w pracach wspólnego zespołu ds. technicznych. Podczas spotkania, które odbędzie się w najbliższym możliwym czasie, zostaną omówione wszystkie szczegóły techniczne dotyczące świadectw fitosanitarnych - dodał resort.

PAP/IAR/PR24/akg