more_horiz
Gospodarka

Bezpieczeństwo gazowe. Gaz-System zwiększy o połowę moce tłoczni w Kędzierzynie-Koźlu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 13:38
Moce kluczowej dla systemu tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu zwiększą się o 50 proc. - poinformował Gaz-System. Jej rozbudowa wzmocni krajowy system przesyłu gazu w układzie łączącym Terminal LNG oraz podmorski gazociąg Baltic Pipe na północy kraju z południowo-wschodnią Polską.
Gaz-System: tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu jest kluczowa dla zasilania magistrali gazowej Korytarz PółnocPołudnie.
Gaz-System: tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu jest kluczowa dla zasilania magistrali gazowej Korytarz Północ–Południe.Foto: Twitter/Gaz-System

Operator systemu przesyłu gazu Gaz-System poinformował w czwartek, że otrzymał od wojewody opolskiego pozwolenie na budowę czwartego przenośnego agregatu sprężającego na tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu. "Dzięki temu moce sprężania obiektu zwiększą się o ponad 50 proc." - podkreśliła spółka.

Magistrala gazowa

"Tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu jest kluczowa dla zasilania magistrali gazowej Korytarz Północ–Południe. Rozbudowa tego obiektu zwiększy bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i pozwoli na wzmocnienie krajowego systemu przesyłowego na całym układzie łączącym kierunki dostaw zlokalizowane na północy Polski - takie jak Terminal LNG oraz Baltic Pipe - z południowo-wschodnią Polską, aż do połączenia ze Słowacją" - wyjaśniono.

Dodano, że Gaz-System rozbudowuje krajowy system przesyłowy, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw i zwiększyć dostępność gazu sprowadzanego za pośrednictwem Terminala LNG w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe m.in. na potrzeby transformacji energetycznej miejskich ciepłowni i elektrowni, a także innych odbiorców.

Bezpieczeństwo gazowe

Spółka podała, że dostawa przenośnego agregatu sprężarkowego o mocy około 13 MW i jego montaż w tłoczni Kędzierzyn nastąpią w kolejnych miesiącach, tak aby w grudniu br. mógł zacząć działać. Tłocznia dysponować będzie czterema sprężarkami, a jej moc wzrośnie z 23 MW do 36 MW.

Dodano, że ważnym etapem rozbudowy tłoczni Kędzierzyn było wykonanie w ostatnim czasie zabudowy trzech dodatkowych filtroseparatorów gazu. Dzięki temu przepustowość tłoczni zwiększyła się o połowę.

W komunikacie wskazano, że oddana do eksploatacji w marcu ub.r. roku Tłocznia Gazu Kędzierzyn, to pierwsza tłocznia wybudowana przez Gaz-System na Opolszczyźnie na trasie gazowego Korytarza Północ–Południe.

"Jej pilna rozbudowa i zwiększenie mocy przesyłowych w możliwie najkrótszym czasie realizacji została w dużym stopniu podyktowana obecną sytuacją geopolityczną i radykalnie zmieniającym się rynkiem energetycznym w naszej części Europy" - podkreślił Gaz System.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk