more_horiz
Gospodarka

Pomoc dla rolników i wsparcie produkcji. Henryk Kowalczyk podsumował działania resortu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 14:36
- Wielkim zadaniem stojącym przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi było zatwierdzenie Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. To ponad 25 mld euro - poinformował wicepremier Henryk Kowalczyk.
Kowalczyk: pomoc do zakupu nawozów zastosowaliśmy jako jedyni w UE
Kowalczyk: pomoc do zakupu nawozów zastosowaliśmy jako jedyni w UE Foto: Shutterstock/Fotokostic

- Pierwszym problemem, który był jesienią 2021 r., to kryzys na rynku trzody chlewnej. Wdrożyliśmy system pomocy dla producentów trzody, aby podtrzymać hodowlę. Na ten cel: 450 mln zł. Dodatkowo realizowana jest pomoc finansowa w ramach PROW - powiedział Kowalczyk podsumowując działalność resortu pod swoim kierownictwem. 

Emerytury rolnicze

Minister zwrócił uwagę, że od wielu lat postulowane były zmiany dotyczące emerytur rolniczych.

- Od 15 czerwca 2022 r. ustawa dopuszczająca pobieranie emerytury rolniczej bez konieczności przekazywania gospodarstwa. Od 1 marca dokonaliśmy zrównania warunków emerytur rolniczych i w ZUS-ie - podkreślił Kowalczyk. 

Jego zdaniem wzrost cen nawozów był związany z przygotowaniem Rosji do wojny w Ukrainie.

- Pomoc do zakupu nawozów zastosowaliśmy jako jedyni w Unii Europejskiej. Przeznaczyliśmy 3,9 mld zł. Pomoc w częściowy sposób stabilizowała koszty produkcji rolniczej - dodał także. 

Dodał, że kontynuowane są także programy krajowe m.in. zwiększony limit dopłat do paliwa rolniczego. - Jest decyzja o zwiększeniu kwoty zwrotu akcyzy z 1 zł na 1,20 zł. Będą kolejne zmiany - dodał Kowalczyk. 

Rynek zboża

- Dopłaty do sprzedanej kukurydzy i pszenicy - mamy zgodę Komisji Europejskiej na 600 mln zł. Potwierdzone środki z rezerwy kryzysowej Unii Europejskiej - 30 mln euro i 26 mln euro - uzupełnione w 100 proc. o środki krajowe, co daje 520 mln zł  - podkreślił wicepremier.

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wczoraj tj. 5 kwietnia złożył rezygnację. Jak przyznał w trakcie konferencji prasowej, związana jest ona ze sprawą ukraińskiego zboża, które masowo napływa do Polski, i brakiem pozytywnej reakcji Komisji Europejskiej na problem polskich rolników.

Na stanowisko wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi prezydent Andrzej Duda powołał Henryka Kowalczyka w październiku 2021 r. Wcześniej Kowalczyk od 9 stycznia 2018 r. do 15 listopada 2019 r. pełnił funkcję ministra środowiska. Od września do grudnia 2016 r. był ministrem Skarbu Państwa. W grudniu 2017 r. objął stanowisko ministra bez teki w nowo utworzonym rządzie Mateusza Morawieckiego. Był także przewodniczącym sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

W 2015 r. był ministrem bez teki w rządzie Beaty Szydło i posłem na Sejm V, VI, VII, VIII, IX kadencji.

Henryk Kowalczyk pełnił funkcję szefa tego resortu od 26 października 2021 roku, zastępując Grzegorza Pudę. Był czwartym ministrem rolnictwa z ramienia Prawa i Sprawiedliwości od czasu wygranych wyborów parlamentarnych przez tę partię w 2015 roku.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk