Więcej stacji ładowania samochodów elektrycznych od GDDKiA. Wiemy, gdzie staną

Do końca tego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje uruchomienie kolejnych 38 stacji ładowania pojazdów elektrycznych wyposażonych łącznie w 82 punkty ładowania.

2023-04-11, 14:09

Więcej stacji ładowania samochodów elektrycznych od GDDKiA. Wiemy, gdzie staną
W tym roku zaplanowano postępowania na dzierżawę 36 MOP, w których są zawarte informacje o budowie stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Foto: Shutterstock/sungsu han

Jak wskazano w komunikacie, cztery z nich Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad udostępni już w kwietniu. Będą to stacje na drodze ekspresowej S3 (woj. lubuskie): MOP (Miejsce Obsługi Podróżnych) Marwice Wschód i Marwice Zachód oraz na autostradzie A1 (woj. łódzkie): MOP Głowno Wschód i Głowno Zachód.

Z informacji GDDKiA wynika, że w tym roku zaplanowano postępowania na dzierżawę 36 Miejsc Obsługi Podróżnych, w których są zawarte informacje o budowie stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

GDDKiA przypomniała, że w 2022 r. uruchomionych zostało dziewięć stacji ładowania pojazdów elektrycznych na MOP. Stacje zostały wyposażone łącznie w 20 punktów ładowania.

Samochody elektryczne

Według ostatnich danych blisko 1/3 wszystkich samochodów elektrycznychna (BEV) terenie UE znajdowała się w Niemczech (1 mln). Kolejne miejsca zajmują Francja (0,69 mln) i Holandia (0,33 mln). Między 2021 r. a 2022 r. największą dynamikę wzrostu liczby BEV zanotowano w Bułgarii (o 226 proc.), Węgrzech (224 proc.) Litwie (143 proc.) oraz w Polsce (130 proc.), a średnio w UE było to 57 proc. Szacuje się, że przez całą bieżącą dekadę liczba BEV w Europie zwiększy się ok. 10 razy, do ok. 30 mln sztuk w 2030 r.

REKLAMA

Mimo dużej dynamiki wzrostu liczby BEV. Ich udział w ogólnej liczbie samochodów osobowych w UE nadal jest stosunkowo niewielki. Wśród państw UE największy odsetek BEV mają Szwecja (4,2 proc.), Dania (4,0 proc.) i Holandia (3,7 proc.,), najniższy zaś Cypr (0,09 proc.) i Grecja (0,11 proc.). W Polsce udział ten wynosi 0,12 proc. (ok. 31 tys. sztuk), co w UE plasuje nas na 3. miejscu od końca.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej