more_horiz
Gospodarka

Polska gospodarka. Wiceminister Soboń: w przyszłym roku czeka nas odbicie i powrót na ścieżkę wzrostu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 15:23
- Bieżący rok jest rokiem spowolnienia gospodarczego, ale jest to również rok, w którym będzie spadała presja inflacyjna. 2024 to już rok odbicia gospodarczego i powrotu na ścieżkę wzrostu - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.
Rządowa tarcza antyinflacyjna wpływa pozytywnie na gospodarkę
Rządowa tarcza antyinflacyjna wpływa pozytywnie na gospodarkęFoto: Shutterstock/Quality Stock Arts

Wiceszef resortu finansów podczas debaty Super Expressu "Finansowe wsparcie dla przedsiębiorców" wskazał, że tarcze antykryzysowe takie jak tarcza antyinflacyjna mają charakter osłonowy i są one konieczne, "żeby przejść przez ten czas turbulencji w miarę suchą nogą".

- I one (tarcze antykryzysowe - przyp. PAP) również przyniosą taki oto efekt, że te czynniki przede wszystkim związane z cenami energii i cenami surowców nie będą oddziaływały tak drastycznie jak mogłyby na gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa - powiedział wiceminister.

Inflacje jednocyfrowa

W jego ocenie bieżący rok jest rokiem spowolnienia gospodarczego, natomiast jest to również rok, w którym będzie spadała presja inflacyjna "i zakończymy ten rok jednocyfrową inflacją". "Rok przyszły to już rok odbicia gospodarczego i powrotu znowu na ścieżkę wzrostu" – podkreślił Soboń.

Dodał, że "na pewno w tym roku nie ma mowy o recesji, natomiast oczywiście ten wzrost gospodarczy nie będzie taki jaki znamy z ostatnich lat".

Rządowa tarcza antyinflacyjna obejmuje przedłużenie zerowej stawki VAT na produkty żywnościowe do połowy 2023 r. Zgodnie z informacjami rządowymi, dzięki obniżeniu VAT od 1 lutego 2022 r. Polacy zaoszczędzili łącznie ponad 7,6 mld zł.

Innymi rozwiązaniami rządowymi są m.in. zamrożone ceny gazu dla wybranych odbiorców w ramach tarczy energetycznej czy zagwarantowanie stałej ceny dla zużycia rocznego prądu na poziomie 2000 kWh dla gospodarstw domowych.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk