more_horiz
Gospodarka

Ruszyła kolejna edycja programu "Mój Prąd". Jakie dofinansowanie można otrzymać?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 11:44
- Ruszyła kolejna edycja programu Mój Prąd; będziemy mogli mówić o nowym boomie na pompy ciepła - stwierdził premier Mateusz Morawiecki podczas IV Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2023. Nabór wniosków do nowej edycji programu rusza 22 kwietnia. 
Premier przypomniał, że w 2015 r. moc zainstalowana energii w fotowoltaice wynosiła ok. 100 MW.
Premier przypomniał, że w 2015 r. moc zainstalowana energii w fotowoltaice wynosiła ok. 100 MW.Foto: Shutterstock/MemoryMan

- Udowodniliśmy, że ochrona środowiska i bezpieczeństwo energetyczne nie muszą się wykluczać - powiedział w czwartek szef rządu, który otworzył odbywający się w Warszawie Szczyt Klimatyczny Togetair 2023.

Jak zaznaczył, "nasze działania przynoszą wymierne efekty". - Przez ostatnie lata dokonaliśmy przewrotu kopernikańskiego w energetyce - ocenił Morawiecki. Wyraził opinię, że mamy dzisiaj rewolucyjny przełom w energetyce, zwłaszcza w energetyce prosumenckiej.

Premier przypomniał, że w 2015 r. moc zainstalowana energii w fotowoltaice wynosiła ok. 100 MW. - Dzisiaj to jest 11 GW, czyli ponad 100 razy więcej w ciągu siedmiu lat - powiedział. Dodał, że to w dużej mierze zasługa programu Mój Prąd.

Nowa edycja programu Mój Prąd

- Dzięki nowej edycji programu Mój Prąd, która właśnie rusza, będziemy mogli mówić o nowym boomie na pompy ciepła. Będzie można otrzymać dofinansowanie nawet w wysokości 58 tys. zł - zapowiedział szef rządu.

Morawiecki mówił, że rząd łączy troskę o środowisko naturalne z troską o portfele Polaków, dlatego dla najbardziej potrzebujących skierowana jest pomoc przy termomodernizacji.

- Dodatkowe środki rządowe to ok. 700 mln zł. To nie są jednorazowe spektakularne akcje, jest to praca organiczna - podkreślił premier.

Przypomniał też, że w trakcie rządów PO i PSL, gdy normy dla pyłów zawieszonych były przekraczane, to je zmieniano. - To chyba była sytuacja w 2013, 2014 roku, jak okazało się, że stężenie pyłów jest bardzo wysokie, to podniesiono dopuszczalne stężenie pyłów w powietrzu. My zamiast zbijać ten przysłowiowy termometr, wolimy zbijać poziom zanieczyszczonego powietrza - stwierdził szef rządu.

Jak mówił Morawiecki, dla właścicieli mieszkań jest specjalny program "Ciepłe Mieszkanie", który pomaga zainstalować efektywne źródła ciepła.

Mój Prąd 5.0 - ile wyniosą dopłaty?

Maksymalna wysokość dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 5.0 wyniesie 58 tys. złotych. Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli wnioskować o dopłaty na:

  • instalacje fotowoltaiczne (PV),
  • magazyny energii elektrycznej (minimum 2 kWh),
  • magazyny ciepła,
  • systemy zarządzania energią domową (HEMS),
  • pompy ciepła,
  • kolektory słoneczne na ciepłą wodę.

Wysokość dopłat w piątej edycji nie jest jeszcze znana. W poprzedniej można było natomiast zyskać:

  • 6000 zł - na fotowoltaikę przy zakupie samych paneli,
  • 7000 zł - na fotowoltaikę przy zakupie innych urządzeń,
  • 3000 zł - na zakup systemu HEMS/EMS,
  • 5000 zł - na zakup magazynu energii.

Łącznie dofinansowanie wynosiło 31 tys. zł. Przy utrzymaniu obecnych stawek można więc założyć, że na pompy ciepła i kolektory słoneczne rząd przeznaczy dodatkowe 27 tys. zł w ramach jednego wniosku.

Nabór w programie Mój Prąd 5.0, ma przyjąć formę naboru ciągłego. Oznacza to, że nowa edycja najprawdopodobniej nie będzie miała wyznaczonej końcowej daty granicznej. 

Program Czyste Powietrze

W ramach programu Czyste Powietrze złożono ponad 590 tys. wniosków na kwotę ponad 12 mld zł. Dzięki nowym warunkom na ocieplenie domu i wymianę starego pieca można otrzymać nawet 136 tys. zł - zaznaczył.

Mateusz Morawiecki podał przykład gminy Skawina, gdzie dzięki programom rządowym uda się obniżyć zapotrzebowanie na ciepło grzewcze o 40-50 proc. Szef rządu przyznał, że wiele udało się zrobić również dzięki współpracy z samorządami, którym podziękował. - Dzięki współpracy między rządem a samorządem udało się zrealizować tę przełomową zmianę w zakresie energetyki i energetyki cieplnej, energetyki prosumenckiej - powiedział premier.

Według przewidywań, jak poinformował Morawiecki, "w 2025 roku zainstalowana moc energii zielonej przekroczy 28 gigawatów".

- Realizujemy plan, według którego przede wszystkim nasza energetyka oprze się na energii prosumenckiej, energetyce zielonej, a w podstawie pracować będzie przede wszystkim energetyka atomowa - stwierdził premier. Do tego czasu - jak wskazał - musimy utrzymywać stabilne źródła energii, których dostarcza dzisiaj węgiel i gaz.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA