more_horiz
Gospodarka

"Budowa korytarzy transportowych północ-południe". Minister Adamczyk o wyzwaniach dla Europy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 15:03
- Jednym z wyzwań dla Europy jest budowa i rozwój korytarzy transportowych północ-południe, chodzi między innymi o szlak łączący państwa Trójmorza - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. 
Via Carpatia to tzw. szlak Trójmorza łączący północ z południem Europy
Via Carpatia to tzw. szlak Trójmorza łączący północ z południem EuropyFoto: Twitter/GDDKiA

Minister infrastruktury podkreślił podczas jednego z paneli Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, że Polska ma ambicje nie tylko realizować swoje zobowiązania w ramach rozwoju europejskich sieci transportowych w ramach TEN-T, ale także odpowiedzieć na wyzwania, które wynikają z agresji Rosji na Ukrainę.

Sieć transportowa 

Transeuropejska Sieć Transportowa TEN-T, to instrument służący koordynacji oraz zapewnieniu spójności i komplementarności inwestycji infrastrukturalnych. W skład TEN-T wchodzą: szlaki drogowe, kolejowe, lotnicze, morskie oraz rzeczne stanowiące najważniejsze połączenia z punktu widzenia rozwoju Unii Europejskiej, a także punktowe elementy infrastruktury w postaci portów morskich, lotniczych, śródlądowych i terminali drogowo-kolejowych. Celem rozwijania sieci TEN-T jest zapewnienie spójności terytorialnej UE i usprawnienie swobodnego przepływu osób oraz towarów.

Minister podkreślił, że jeśli chodzi o realizację TEN-T do 2030 r., to "jesteśmy mocno zaawansowani". Teraz należy się skupiać na projektach, które jeszcze kilka lat temu - jak powiedział minister - budziły uśmiech na twarzy. Wskazał tutaj na budowę Via Carpatia, tzw. szlak Trójmorza łączącego północ z południem Europy.

Szlak Trójmorza

- Wyzwania, które otwiera sytuacja na Ukrainie, to szlak Trójmorza, szlak Via Carpatia wraz z jego odnogami. To konieczność realizacji nie tylko VIa Carpatii, ale Rail Carpatia, w porozumieniu z Rumunią i Litwą i Słowakami - Rail-2-Sea, bardzo ważnego szlaku kolejowego, który uaktywni kierunki transportowe północ-południe. To wyzwania, które stoją przed nami - powiedział szef MI.

Adamczyk zauważył, że swoją politykę komunikacyjną i transportową zmienia także sama Ukraina. Chce ona - jak wskazał - budować szlaki kolejowe o europejskim rozstawie torów, rozwijać połączenia drogowe z UE.

- W to wpisuje się szlak Trójmorza, który wymaga olbrzymich nakładów finansowych - zaznaczył minister.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA