Budowa reaktorów SMR. Orlen Synthos Green Energy złożył wnioski dla pierwszych lokalizacji
Spółka Orlen Synthos Green Energy poinformowała w czwartek na twitterze o złożeniu w ministerstwie klimatu sześciu wniosków o tzw. decyzję zasadniczą dla elektrowni jądrowych z reaktorami BWRX-300.
2023-04-27, 14:22
Wnioski dotyczą lokalizacji: Włocławek, Stawy Monowskie koło Oświęcimia, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Kraków Nowa Huta, Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmująca Tarnobrzeg i Stalową Wolę.
Wymagana jest decyzja resortu
Zgodnie z prawem, wydawana przez ministra właściwego ds. energii na wczesnym etapie procesu inwestycyjnego decyzja zasadnicza jest potwierdzeniem, że inwestycja w obiekt energetyki jądrowej jest zgodny z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną.
Przepisy stanowią, że minister ma 90 dni na wydanie takiej decyzji lub odmowę. Ustawa wskazuje, że decyzja zasadnicza określa dozwolone parametry inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej i uprawnia do ubiegania się o uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji, oraz innych niezbędnych decyzji.
Budowa potrwa do 3 lat
REKLAMA
- Szacujemy, że sama realizacja budowy bloku potrwa od 24 do 36 miesięcy, licząc od tzw. wbicia łopaty. Pierwszy blok chcielibyśmy oddać w 2029 roku, więc najpóźniej w połowie 2026/2027 roku powinniśmy rozpoczynać proces budowlany - dodał wiceprezes OSGE.
W lipcu 2022 roku OSGE, spółka joint venture utworzona przez PKN Orlen i Synthos Green Energy, złożyła wniosek o ocenę technologii SMR do Państwowej Agencji Atomistyki.
BWRX-300 to projekt GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) - joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc - 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR - małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać dla OPG w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. Kolejny, zgodnie z planami OSGE - ma powstać w Polsce do końca dekady.
Czytaj także:
- Budowa reaktorów SMR. Orlen Synthos Green Energy złoży niebawem wnioski o decyzję dla pierwszych lokalizacji
- Prezes PKN Orlen: budowa reaktorów SMR oznacza dla Polaków tanią energię i tanie ciepło
- Reaktory modułowe SMR w Polsce. Orlen Synthos Green Energy ma umowę na finansowanie ich budowy
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA