more_horiz
Gospodarka

Inflacja w kwietniu dalej w trendzie spadkowym. GUS podał najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 10:06
Inflacja CPI w kwietniu wyniosła 14,7 proc., licząc rok do roku (rdr). Na razie to tzw. "flash", czyli szybki szacunek danych GUS. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,7 proc. 
Inflacja hamuje. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu były o 14,7 procent wyższe niż przed rokiem - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.
Inflacja hamuje. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu były o 14,7 procent wyższe niż przed rokiem - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.Foto: Shutterstock/MNStudio

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 14,7 proc. (wskaźnik cen 114,7), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,7 proc. (wskaźnik cen 100,7)" - czytamy w komunikacie.

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen o 14,8 proc. rdr i wzrostu o 0,8 proc. mdm. Według szacunków GUS, w marcu wskaźnik inflacji wyniósł 16,1 proc.

Podstawowym miernikiem inflacji jest wskaźnik CPI, określający wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych, czyli najczęściej kupowanych przez gospodarstwa domowe w kraju (wyrażony stopą inflacji, czyli zmianą procentową w danym okresie, np. rok do roku lub miesiąc do miesiąca).

Jak podał GUS ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 19,7 proc. rdr, nośników energii wzrosły o 23,5 proc., paliw do prywatnych środków transportu spadły o 0,1 proc., podano w komunikacie.

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,5 proc. mdm, nośników energii spadły o 0,3 proc., cen paliw do prywatnych środków transportu spadły o 1,2 proc.

O tym, że inflacja zacznie spadać od marca, mówili ostatnio między innymi ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ich zdaniem w kwietniu ona wynieeść 14,5-15 proc.

Czytaj także:

PAP/IAR/ISBnews/PR24.pl/mk