more_horiz
Gospodarka

Wojciechowski: kompromis w sprawie importu żywności z Ukrainy to wielkie osiągnięcie Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 14:56
Jest porozumienie pięciu państw pod przewodnictwem Polski i Komisji Europejskiej w sprawie importu produktów rolnych z Ukrainy. Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski potwierdził informacje, które jako pierwszy przekazał premier Mateusz Morawiecki.
Janusz Wojciechowski zaznaczył, że na wolnym handlu z Ukrainą najbardziej zyskuje polska gospodarka
Janusz Wojciechowski zaznaczył, że na wolnym handlu z Ukrainą najbardziej zyskuje polska gospodarkaFoto: PAP/Albert Zawada

Janusz Wojciechowski powiedział, że porozumienie jest wielkim osiągnięciem Polski, która była wiodącym krajem w negocjacjach. Zaznaczył, że jest to również wielki sukces pozostałych pięciu państw dotkniętych sytuacją na rynku zbóż.

Komisarz dodał, że uzyskanie kompromisowego rozwiązania to też sukces Unii Europejskiej. Ocenił, że kryzys w tej kwestii mógł być groźny gospodarczo i politycznie.

Wolny handel jest korzystny

Janusz Wojciechowski zaznaczył, że na wolnym handlu z Ukrainą najbardziej zyskuje polska gospodarka, notując ogromną nadwyżkę w obrotach handlowych. Jednak otwarcie unijnych rynków spowodowało też import zbóż z Ukrainy, co uderzyło w część rolników.

Komisarz zauważył, że polski eksport na Ukrainę to prawie jedna trzecia całego unijnego eksportu. Stwierdził, że wolny handel jest dla polskiej gospodarki "niesłychanie korzystny", ale przy tym "nie jest korzystny dla rolników". - Tu rzeczywiście powstał problem - przyznał Janusz Wojciechowski.

Posłuchaj
00:28 IAR/w łp: Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski mówi, że decyzja sprzed roku o liberalizacji handlu, była słuszna i będzie owocować dla n Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski mówi, że decyzja sprzed roku o liberalizacji handlu, była słuszna i będzie owocować dla naszego kraju w przyszłości (IAR)

Porozumienie unijne

Zgodnie z porozumieniem, unijne zakazy zastąpią te wprowadzone przez państwa członkowskie. Komisja zakaże importu pięciu produktów - pszenicy, kukurydzy, rzepaku, słonecznika i oleju słonecznikowego. Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry domagały się rozszerzenia tej listy między innymi o jaja, drób, czy produkty mleczne, ale w sprawie tych produktów Komisja najpierw przeprowadzi szybkie dochodzenie sprawdzające zakłócenia na rynku i jeśli wyniki potwierdzą zdestabilizowaną sytuację, przywróci cła.

Co więcej, w ramach tych uzgodnień, rolnicy z pięciu krajów otrzymają 100 milionów euro finansowego wsparcia, z czego do Polski trafi najwięcej bo 40 milionów euro. Dodatkowo każdy kraj będzie mógł powiększyć otrzymaną pulę o 200 procent dopłatami z krajowego budżetu. Komisja ma także szybko zgodzić się na pomoc publiczną.

Czytaj także:

IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA