Import żywności z Ukrainy do krajów UE. Jest porozumienie pięciu państw z KE

Jest porozumienie Komisji Europejskiej z pięcioma krajami, w tym z Polską, w sprawie rozwiązania problemu nadmiernego napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

2023-04-28, 13:07

Import żywności z Ukrainy do krajów UE. Jest porozumienie pięciu państw z KE
Komisja Europejska porozumiała się w pięcioma krajami UE ws. importu żywności z Ukrainy. Foto: joreks/ Shutterstock

Unijne zakazy zastąpią te wprowadzone przez państwa członkowskie. Komisja zakaże importu pięciu produktów - pszenicy, kukurydzy, rzepaku, słonecznika i oleju słonecznikowego. Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry osiągnęły porozumienie z Komisją po trwających ponad tydzień negocjacjach.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza informowała w ubiegłym tygodniu, że Komisja Europejska jest gotowa podjąć bezprecedensowe działania i zakazać importu ukraińskich produktów. Najpierw mówiła, że zakaz obejmie pszenicę, kukurydzę, rzepak i słonecznik. Później do tej listy dopisała olej słonecznikowy. Tych pięć produktów stanowi prawie 90 procent ukraińskiego importu.

Komentarz komisarza Wojciechowskiego dla Polskiego Radia

Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką podkreślał przedwczoraj, że jest to oferta wyjątkowa i bardzo dobra dla Polski, bo jeszcze niedawno niewyobrażalne było, że Komisja zdecyduje się na krok, by zastąpić krajowe zakazy importu unijnymi. Mają one obowiązywać do końca roku - Komisja przystała na postulat piątki krajów, o czym po raz pierwszy poinformował przedwczoraj komisarz Wojciechowski w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką.

Jeśli chodzi o pozostałe produkty, pięć państw informowało Brukselę, że to będzie szybkie dochodzenie Komisji. Dotyczy to między innymi jaj, drobiu i produktów mlecznych. Jeśli dochodzenie potwierdzi, że sytuacja na rynkach jest zdestabilizowana przywrócone zostaną kontyngenty i cła.

REKLAMA

Co więcej, oferta Komisji przewiduje też wsparcie finansowe dla rolników z pięciu krajów w wysokości 100 milionów euro, z czego do Polski trafi najwięcej bo 40 milionów euro. Dodatkowo każdy kraj będzie mógł powiększyć otrzymaną pulę o 200 procent dopłatami z krajowego budżetu. Komisja ma także szybko zgodzić się na pomoc publiczną. Najnowszy pakiet wsparcia przygotowany przez polski rząd wynosi około 10 miliardów złotych.

Zobacz także:

Minister Szymon Szynkowski vel Sęk w Polskim Radiu 24:

jp/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej