more_horiz
Gospodarka

Minister Adamczyk o trasach Via Carpatia i Rail Carpatia: mają charakter geostrategiczny

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 15:35
W Bukareszcie zorganizowano konferencję pt. Lepsze połączenia dzięki instrumentowi "Łącząc Europę-CEF". Podczas spotkania ministrowie ds. transportu Rumunii oraz Polski podpisali wspólną deklarację w sprawie wzmocnienia współpracy w zakresie infrastruktury transportu kolejowego i drogowego w Europie Środkowej i Południowej
Via Carpatia to trasa, która będzie miała strategiczny charakter dla regionu i całej UE.
Via Carpatia to trasa, która będzie miała strategiczny charakter dla regionu i całej UE.Foto: GDDKiA Lublin/Twitter

W wydarzeniu zorganizowanym przez stronę rumuńską, które odbywa się w Bukareszcie wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk a także Nicolae-Ionel Ciucă, premier Rumunii i Sorin Mihai Grindeanu, wicepremier, minister transportu i infrastruktury Rumunii oraz przedstawiciele resortów ds. transportu z Bułgarii, Rumunii i Węgier oraz Komisji Europejskiej.

Nowe korytarze Północ-Południe 

W panelu ministerialnym pn. Via Carpatia i Rail2Sea, nowe korytarze Północ-Południe w ramach nadchodzących propozycji TEN-T dyskutowano na temat najlepszego podejścia do wspólnych rozwiązań dla rozwoju korytarzy transportowych Europy Środkowej i Wschodniej, z uwzględnieniem specyficznych i regionalnych potrzeb finansowania inwestycji, w tym możliwości finansowania z unijnego instrumentu CEF (Connecting Europe Facility).

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę pokazała, że to w państwach regionu Europy Środkowej decyduje się przyszły kształt Europy, a podjęte dzisiaj decyzje wpłyną na rozwój naszych społeczeństw w ciągu najbliższych dziesięcioleci.

Geostrategiczny charakter nowych tras

- Współpraca między sąsiadami i państwami naszego regionu jest kluczowa dla ustanowienia odpornych na zakłócenia łańcuchów dostaw i zrównoważonych sieci logistycznych. Nie tylko na skalę regionalną, ale także z oddziaływaniem w skali globalnej. Naszym wspólnym osiągnięciem jest utworzenie na poziomie Unii Europejskiej nowego korytarza transportowego: Morze Bałtyckie - Morze Czarne - Morze Egejskie, którego kręgosłupem jest szlak Via Carpatia i połączenie kolejowe Rail Carpatia i Rail2Sea, które połączy polskie i rumuńskie porty morskie. Te inwestycje będą służyły nie tylko naszym państwom, regionowi Europy Środkowo-Wschodniej, ale całej Unii Europejskiej - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W Polsce przebieg kolejowego korytarza Rail2Sea będzie się pokrywał z korytarzem kolejowym na sieci TEN-T.

Potrzeba unijnego finansowania

Szef resortu infrastruktury dodał, że decyzja o utworzeniu nowego korytarza w osi Północ-Południe, opartego o drogowy szlak Via Carpatia oraz kolejowy Rail Carpatia pokazuje zmianę priorytetów polityki transportowej UE i ma charakter geostrategiczny. Ponadto synergia połączeń sieć dróg i linii kolejowych o wysokich standardach technicznych pozwoli na zbudowanie odpornych na zakłócenia łańcuchów dostaw i zrównoważonych sieci logistycznych.

- Projekty szlaków Via Carpatia oraz Rail2Sea muszą zostać jak najszybciej zrealizowane z uwagi na ich strategiczne znaczenie. Ich realizacja będzie stanowiła inwestycję we wspólne bezpieczeństwo całej Unii Europejskiej. Na te potrzeby konieczne jest zapewnienie stabilnego finansowania unijnego. To nie tylko stanowisko jednego państwa - to wspólny głos grupy państw, który dziś zmaterializuje się w postaci wspólnej deklaracji - dodał minister Adamczyk.

Czytaj także:

Podczas konferencji ministrowie ds. transportu Rumunii oraz Polski podpisali wspólną deklarację w sprawie wzmocnienia współpracy w zakresie infrastruktury transportu kolejowego i drogowego w Europie Środkowej i Południowej w ramach instrumentu "Łącząc Europę - CEF". Dokument będzie mógł być także podpisane przez pozostałe państwa w sposób korespondencyjny.

PAP/IAR/PR24/akg