Rekompensaty z tytułu zaniżeń wytwarzania prądu. Ważna wiadomość dla właścicieli paneli słonecznych

2023-05-24, 15:22

Rekompensaty z tytułu zaniżeń wytwarzania prądu. Ważna wiadomość dla właścicieli paneli słonecznych
W Polsce szybko przybywa instalacji fotowoltaicznych. . Foto: Pixabay

Właścicielom instalacji fotowoltaicznych (PV) przysługują rekompensaty z tytułu zaniżeń wytwarzania energii elektrycznej - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Wyjaśniono, że dotyczyć one będą wszystkich zaniżeń wytwarzania przez instalacje PV w dniach 23 i 30 kwietnia br.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) w dniach 23 i 30 kwietnia 2023 r. wydały polecenia zaniżenia wytwarzania energii elektrycznej w instalacjach fotowoltaicznych (instalacje PV) przyłączonych do krajowego systemu elektroenergetycznego. W związku z tym operator poinformował w środę, że właściciele instalacji PV, które zrealizowały polecenia, mają prawo do rekompensaty finansowej z tytułu niewyprodukowania energii elektrycznej w ilości, w jakiej zostałaby ona wyprodukowana w przypadku niewydania polecenia przez PSE.

Wypłata rekompensat

Dodano, że rekompensata będzie wypłacana na podstawie art. 13 ust. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 z dnia 5 czerwca 2019 roku w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej. "Wypłata rekompensat dotyczyć będzie wszystkich dotychczas dokonanych zaniżeń wytwarzania energii elektrycznej przez instalacje PV w dniach 23 i 30 kwietnia 2023 r." - wskazała spółka.

PSE wyjaśniły, że aby otrzymać rekompensatę właściciel instalacji PV powinien złożyć do spółki wniosek o wypłatę rekompensaty finansowej.

Dodano, że podstawową metodą wyznaczania ilości energii elektrycznej niewyprodukowanej w instalacji PV w związku z realizacją polecenia jest jej określenie na podstawie rzeczywistych pomiarów mocy promieniowania słonecznego (irradiancji słonecznej) zrealizowanych na terenie tej instalacji.

Wniosek o rekompensatę

"Jeżeli dla danej instalacji PV nie są dostępne takie pomiary albo są one dostępne dla ograniczonego przedziału czasu, to określenie ilości niewyprodukowanej energii elektrycznej dla okresu z brakującymi pomiarami zostanie wykonane na podstawie prognoz generacji instalacji PV posiadanych przez PSE" - zaznaczyła spółka.

Po otrzymaniu wniosku o rekompensatę, PSE wyznaczą wartość rekompensaty finansowej przysługującej właścicielowi instalacji PV.
Po otrzymaniu informacji rozliczeniowej właściciel instalacji PV będzie uprawniony do wystawienia na rzecz PSE faktury. Spółka dokona zapłaty rekompensaty w terminie 21 dni od daty otrzymania prawidłowo wystawionej faktury.

Czytaj także:

30 kwietnia 2023 r. PSE poinformowały, że w godzinach od 11 do ok. 16 w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wystąpiła nadwyżka podaży energii elektrycznej ponad zapotrzebowanie. Wyjaśniono, że jej przyczyną jest wysoki potencjał produkcji energii elektrycznej z OZE, przekraczający zapotrzebowanie o około 2,3 GW w godzinach najwyższej nadpodaży energii elektrycznej.

W celu równoważenia podaży i popytu w systemie elektroenergetycznym Polskie Sieci Elektroenergetyczne wydały polecenia zaniżenia generacji OZE. Poziom zaniżenia uzależniły od bieżących warunków pracy systemu elektroenergetycznego.

Jak podała wówczas spółka, według stanu na 1 kwietnia 2023 r. moc osiągalna źródeł fotowoltaicznych (PV) to ok. 13 GW, zaś moc osiągalna źródeł farm wiatrowych (FW) to ok. 9,5 GW.

PAP/IAR/PR24/akg

Polecane

Wróć do strony głównej