Więcej osób będzie mieć szansę na własne mieszkanie. KNF dokonała ważnej zmiany w rekomendacji dla banków
Komisja Nadzoru Finansowego dokonała nowelizacji Rekomendacji S, dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie. Zmiany dotyczą m.in. uwzględnienia rządowego programu wsparcia dla kredytów.
2023-06-19, 16:15
Zgodnie z opublikowanym tekstem zmian, w odniesieniu do kredytów udzielanych - w ramach uczestnictwa banku w rządowym programie związanym z oferowaniem przez BGK gwarancji dla kredytów hipotecznych bez wkładu własnego na zasadach określonych w ustawie o rodzinnym kredycie mieszkaniowym, odstępuje się od zasady rekomendowania bankom żądania wkładu własnego oraz niekredytowania pełnej wartości nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia.
Sposób wyliczania bufora stopy procentowej
W przypadku ekspozycji kredytowej związanej z finansowaniem nieruchomości, z zastrzeżeniem przypadków udzielania przez bank gwarantowanego kredytu mieszkaniowego, bank nie powinien kredytować pełnej wartości nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia i powinien żądać od kredytobiorcy wkładu własnego - wskazała w zmianie KNF.
Poprawa zdolności kredytowej części osób
Szef resortu rozwoju i technologii odnosząc się do decyzji KNF podkreślił, iż jest to wyjątkowa sytuacja i bardzo dobra wiadomość dla osób, które będą chciały skorzystać z rządowego wsparcia.
REKLAMA
- "Bezpieczny kredyt". Przepisy o wsparciu w zakupie pierwszego mieszkania opublikowane. Sprawdź szczegóły
- Ilu Polaków może sięgnąć po "bezpieczny kredyt"? Zobacz najnowszą analizę
- W ten sposób poprawiamy zdolność kredytową osób starających się o swoje pierwsze mieszkanie czy dom jednorodzinny. Rekomendacja dotyczy wszystkich banków, które przystąpią do programu "Pierwsze Mieszkanie". Określa ona przede wszystkim sposób liczenia zdolności kredytowej. Mówiąc wprost: od dziś więcej osób ma szanse na pierwsze "M" - wyjaśnił minister.
Buda dodał, że banki będą korzystniej oceniać osoby starające się o kredyt z rządową dopłatą.
REKLAMA
PAP/IAR/PR24/akg
REKLAMA