Kolej Plus. Głubczyce z kolejowym połączeniem z Opolem i Raciborzem

Linia kolejowa Racibórz - Racławice zostanie odbudowana i przywrócona do ruchu pasażerskiego. Samorządy lokalne podpisały umowę z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi na opracowanie koncepcji programowej, która będzie podstawą do prowadzenia prac. Całkowity koszt prac rewitalizacyjnych przekroczy pół miliarda złotych. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach rządowego programu Kolej Plus.

2023-06-26, 14:17

Kolej Plus. Głubczyce z kolejowym połączeniem z Opolem i Raciborzem
Celem programu Kolej Plus jest uzupełnienie istniejącej sieci o połączenia kolejowe mniejszych miejscowości , które nie mają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi.Foto: Shutterstock/Maksim Safaniuk

Linia kolejowa z Raciborza do Racławic Śląskich ma 54 kilometry długości. Ostatni pasażerowie korzystali z niej ponad 20 lat temu Od tego czasu linia jest nieużywana. Na torach wyrosły drzewa – samosiejki, a budynki dworcowe i perony niszczeją. Żeby przywrócić ten odcinek do ruchu, konieczne są wysokie nakłady finansowe. Wiele elementów infrastruktury kolejowej nie nadaje się do remontu - konieczna będzie całkowita wymiana. Stąd też szacowane wysokie koszty, które przekraczają pół miliarda złotych.

Eliminacja wykluczenia komunikacyjnego

- Naszym celem jest kolej bezpieczna, komfortowa i przewidywalna, a przede wszystkim dostępna dla mieszkańców naszego kraju, szczególnie mniejszych miast i miejscowości. Program Kolej Plus jest szansą, że kolej wróci na tereny, które pozbawione były tego środka transportu i umożliwi ich rozwój - powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

Inwestycja została zakwalifikowana do programu Kolej Plus, którego celem jest eliminacja tak zwanego wykluczenia komunikacyjnego w kraju. Z inicjatywą tego projektu kilka lat temu wyszło miasto Racibórz, uruchamiając działania na szczeblu samorządowym. Partnerstwo w projekcie zawarli: województwo opolskie, powiaty: raciborski, głubczycki, prudnicki, gminy: Racibórz, Pietrowice Wielkie, Baborów, Głubczyce oraz Głogówek. Liderem tego przedsięwzięcia jest Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Każdy z partnerów uzyskał zgodę swojej rady gminy/powiatu/sejmiku na przystąpienie do Programu Kolej Plus i na zawarcie umowy o partnerstwie. Samorządy miały także ustalić, w jaki sposób będą partycypować finansowo w inwestycji.

Rewitalizacja linii kolejowych

Dosyć długo realizacja inwestycji stała pod znakiem zapytania i rozbijała się właśnie o kwestie finansowe. W myśl zasad rządowego programu, budżet państwa wykłada 85 procent środków niezbędnych na inwestycję. Pozostałe 15 muszą wyłożyć samorządy. W tym przypadku ta kwota wynosiła prawie 80 milionów złotych. Samorządy sygnalizowały, że nie mają tyle pieniędzy, by moc wyłożyć je na tę inwestycję. Wiosną tego roku doszło jednak do porozumienia.

REKLAMA

Powiat głubczycki jest jedynym powiatem województwa opolskiego bez dostępu do kolei pasażerskiej.

Dzięki rewitalizacji linii kolejowych blisko 40 tysięcy mieszkańców z 4 gmin zyska wygodne połączenie z Opolem. Czas podróży z Głubczyc do Opola wyniesie około 130 minut, a z Głubczyc do Raciborza około 36 minut. W ramach projektu. Trasa zostanie zelektryfikowana, dzięki czemu przewoźnicy będą mogli wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy. Pociągi osiągną prędkość do 120 kilometrów na godzinę.

Odbudowa stacji kolejowych

Mieszkańcy południowej części województwa opolskiego zyskają lepszy dostęp do kolei dzięki budowie lub odbudowie stacji i przystanków: Ściborzyce Małe, Głubczyce Las, Gadzowice, Głubczyce, Bernacice, Baborów, Tłustomosty, Pietrowice Wielkie, Cyprzanów, Samborowice, Wojnowice, Racibórz Studzienna. Wszystkie obiekty będą wyposażone w wiaty, ławki, jasne oświetlenie. Odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Perony zostaną przystosowane do obsługi osób o organicznych możliwościach poruszania się.

Czytaj także:

Aleksander Pszoniak/PR24/akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej