Niemcy zaczynają mówić o bezpieczeństwie gospodarki. Istotne relacje z krajami Europy Wschodniej
Przyjęta przez niemiecki rząd pierwsza w historii tego kraju strategia bezpieczeństwa narodowego stawia silny akcent na kwestie gospodarcze w związku ze zmianami globalnego porządku. Strategia zakłada konieczność redukcji zależności surowcowej oraz energetycznej przez dywersyfikację źródeł dostaw. Mają temu służyć nowe partnerstwa ze wschodzącymi gospodarkami Azji, Afryki i Ameryk.
2023-06-28, 10:38
Mimo to w strategii wspomina się o utrzymaniu liberalnego porządku handlowego i znaczeniu współpracy na forum ONZ, G7/G20 czy WTO. Dokument sygnalizuje także konieczność zaangażowania UE w budowanie stabilności na świecie, podkreślając zwłaszcza wagę relacji z Francją oraz USA. Istotne pozostaje także członkostwo w NATO wraz z ponowną obietnicą podniesienia wydatków obronnych do wymaganego poziomu 2 proc. PKB.
Są rozbieżności
Wiele wskazuje, że wdrażanie strategii będzie utrudnione przez rozbieżności w niemieckiej koalicji rządzącej. Dokument został opracowany przez koalicję rządową tzw. "świateł drogowych" (SPD, FDP i Zielonych). Za tą inicjatywą stało niemieckie MSZ kierowane przez Annalenę Baerbock z Partii Zielonych, którym znacznie bardziej zależy na redukcji zależności od surowców.
Zieloni przejawiają także ostrzejsze podejście do państw autorytarnych, jak Rosji czy Chin. Wokół strategii toczyły się spory między partiami i ministerstwami, duży przemysł niemiecki także zareagował negatywnie na niektóre postulaty zmniejszania zależności.
Wyzwania współczesnego świata
Strategia może być odpowiednikiem green-washingu w dziedzinie bezpieczeństwa. Działania zapisane w tym dokumencie mogą być pozorne i obliczone na rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi, a nie na faktyczną realizację zmniejszenia zależności od Chin. Chiny zostały określone w niemieckiej strategii nie tylko jako konkurent i systemowy rywal, lecz także jako partner, bez którego niemożliwe jest rozwiązywanie wyzwań współczesnego świata.
REKLAMA
Relacje z Chinami mają tymczasem dla gospodarki niemieckiej znacznie mniejsze znaczenie niż z Europą Środkową. Obroty handlowe tylko z czterema państwami V4 są dla Niemiec ważniejsze niż z Chinami. W 2022 r. wyniosły 12,3 proc. łącznych obrotów handlowych, w tym eksport Niemiec do V4 był o 79 proc. większy niż do Chin.
Niemiecka wymiana handlowa z Chinami wyniosła 313 mld USD w 2022 r., czyli 10 proc. łącznej wartości obrotów handlowych. Analiza danych o popycie finalnym na niemiecką wartość dodaną wskazuje, że region Europy Środkowej jest istotniejszy dla Niemiec niż Chiny. Państwa Inicjatywy Trójmorza generowały w 2020 r. łącznie 3,3 proc. niemieckiego PKB, podczas gdy Chiny, ponad 10-krotnie liczniejsze pod względem ludności, 2,7 proc.
- Relokacja migrantów. Pęk: UE wypowiedziała wojnę suwerenności państw, dyktat niemiecki
- Wybory parlamentarne w Polsce. Mularczyk: jeśli PiS wygra, dostaniemy reparacje od Niemiec
PolskieRadio24.pl/ PIE/ mib
REKLAMA
REKLAMA