Kupujący pierwsze mieszkanie nie zapłacą od 31 sierpnia podatku od czynności cywilnych prawnych PCC
Ulga podatkowa z tytułu PCC, czyli od czynności cywilnoprawnych, dotyczy kupna mieszkania z rynku wtórnego, pod warunkiem, że to pierwsze mieszkanie - powiedział dr Marcin Lachowicz dyrektor departamentu polityki podatkowej Ministerstwa Finansów, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w radiowej Jedynce.
2023-08-30, 17:00
Od jutra wchodzi ulga z tytułu nie płacenia podatku PCC. Dotyczy ona domu lub mieszkania i wynosi ona 2 procent wartości zakupu lokalu, czyli na 100 tys. PLN możemy zaoszczędzić 2 tys. PLN.
Ulga dotyczy także wtedy, gdy kupujemy grunt wraz z domem, jeśli jest to nasze pierwsze mieszkania lub dom. W przypadku, gdy ulgę chce otrzymać małżeństwo to w przypadku, gdy jedno z nich: żona lub mąż już mieli mieszkanie nie mają prawa do tej ulgi. W przypadku spadku np. mieszkania po rodzicach, gdy spadek dotyczy mieszkania i jest ono podzielone pomiędzy rodzeństwo, wtedy nie płacą podatku PCC. Ale gdy udział majątkowy w spadku jest powyżej 50 % jego wartości, np. dla jedynaka, wtedy nie ma prawa do ulgi.
Warto też przypomnieć, że sprawy z urzędem podatkowym załatwia za nas notariusz, jeśli przychodzimy do niego z dokumentem kupna pierwszego w życiu mieszkania lub domu. W przypadku kupna mieszkania z garaże, skrytką lokatorską lub stałym miejscem parkingowym, nie płacimy podatku PCC, wtedy, gdy są one notarialnie zapisane jako część stała naszej, kupionej z rynku wtórnego nieruchomości.
Jeśli taki schowek lokatorski, garaż lub wyznaczone miejsce parkingowe, będą wpisane do księgi wieczystej pod innym numerem jak nasze mieszkanie, wtedy nie możemy ubiegać się o ulgę z tytułu, niepłacenia podatku PCC.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania audycji, która prowadziła Justyna Golonko.
Posłuchaj
PR1/PR24/Justyna Golonko/sw
REKLAMA
REKLAMA