Rzecznik rządu: jeżeli będzie taka potrzeba, to tarcze antyinflacyjne będą utrzymane
Nasz rząd zawsze reaguje w czasie kryzysów. Tarcze finansowe, antykryzysowe i antyinflacyjne były uruchamiane zgodnie z potrzebami. Tak samo będzie w przyszłości - poinformował rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.
2023-08-31, 20:34
- Nasz rząd zawsze reaguje w czasie kryzysów. Tarcze finansowe, antykryzysowe i antyinflacyjne były uruchamiane zgodnie z potrzebami. Tak samo będzie w przyszłości. Jeżeli nadal będzie taka potrzeba, to tarcze antyinflacyjne będą utrzymane. Teraz miesiąc po miesiącu inflacja spada. Rząd PiS jest gwarantem tego, że będzie tak dalej - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.
Zadania Tarczy antyinflacyjnej
Tegoroczna Tarcza antyinflacyjna utrzymuje nadal zamrożenie wielu cen dla gospodarstw domowych, firm i niektórych instytucji.
Czytaj także w tvp info: O ile rządowa tarcza obniżyła roczną inflację? Są szacunki resortu finansów
W tym roku - niskie stawki podatku VAT na paliwo zostały zastąpione przez obniżenie cen przez spółki energetyczne. Tarcza antyinflacyjna to także m.in. obniżenie cen żywności poprzez obniżony VAT do 0 proc.
REKLAMA
Zobacz również na i.pl: Do kiedy obowiązuje obniżony VAT na żywność? Rząd przedłuża osłonę w 2023 roku. Na liście nie tylko chleb i warzywa
To szczególnie rosnące ceny żywności są jednym z dotkliwszych skutków inflacji. Dlatego obniżona do 0 proc. stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze - np. mięso i ryby i prztworzy z nich, produkty mleczarskie,produkty ze zbóż, pieczywo i produkty piekarnicze, warzywa i owoce i przetwory z nich - zapobiegła jeszcze większemu wzrostowi ich cen.
- Tarcza antyinflacyjna zamraża ceny prądu. Co trzeba zrobić, aby otrzymać ulgę?
- Nowe limity na zużycie prądu ochronią rodziny i małe firmy przed wzrostem cen
PAP/IAR/PR24/akg
REKLAMA
REKLAMA