more_horiz
Gospodarka

Świętokrzyskie: powstanie nowy odcinek trasy S74. "Krok naprzód w rozwoju regionu"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 13:05
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na projekt i budowę 27,5 km odcinka drogi ekspresowej S74 od granicy województwa świętokrzyskiego i łódzkiego do miejscowości Mniów. Inwestycja powstanie w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych.
GDDKiA: powstanie nowy odcinek trasy S74
GDDKiA: powstanie nowy odcinek trasy S74Foto: GDDKiA Twitter

Zakres robót obejmuje wykonanie dwujezdniowej drogi ekspresowej o długości 27,5 km, która połączy się z fragmentem realizowanej obecnie drogi ekspresowej od Mniowa do węzła Kielce Zachód. W ramach inwestycji planowana jest budowa trzech węzłów drogowych zapewniających połączenie z istniejącym układem komunikacyjnym: Ruda Maleniecka, Radoszyce i Smyków. Powstaną także 32 obiekty inżynierskie, w tym między innymi  12 wiaduktów w ciągu drogi ekspresowej nad przejściami dla zwierząt dużych i średnich, przejście górne dla zwierząt średnich, sześć mostów zintegrowanych z przejściami dla zwierząt, a także 10 wiaduktów w ciągu drogi ekspresowej i w ciągach dróg poprzecznych.

Ponadto w Rudzie Malenieckiej wybudowany zostanie nowy obwód utrzymania drogowego, a w miejscowościach Koliszowy, Jacentów i Lisie Jamy zaplanowano Miejsca Obsługi Podróżnych.

Rozwój regionu

- Podpisana dzisiaj umowa to krok naprzód w rozwoju regionu świętokrzyskiego. Ta inwestycja otworzy nowe możliwości transportowe i gospodarcze, skracając czas podróży i zwiększając atrakcyjność Kielc i okolic dla inwestorów oraz mieszkańców. Każda kolejna podpisywana umowa przybliża nas do pełnej realizacji drogi ekspresowej S74, która w przyszłości połączy województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Odcinek od granicy województw do Mniowa zrealizuje wyłoniona w przetargu firma Stecol Corporation za kwotę około miliarda złotych w terminie 39 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych. Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i wybudowanie nowej drogi wraz z obiektami inżynierskimi i towarzyszącą infrastrukturą.

W województwie świętokrzyskim trwa realizacja czterech odcinków S74 o łącznej długości ponad 55 kilometrów. W styczniu tego roku GDDKiA złożyła wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla odcinka drogi ekspresowej S74 od Mniowa do Kielc. Jej uzyskanie pozwoli na rozpoczęcie robót budowlanych, które powinny się zakończyć w drugiej połowie 2025 roku.

Nowy odcinek drogi

Także na początku tego roku podpisana została umowa na zaprojektowanie i wybudowanie 5-kilometrowego odcinka drogi S74 pomiędzy węzłami Kielce Zachód i Kielce. Trwa opracowanie dokumentacji projektowej, a pod koniec roku planowane jest złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID. Inwestycja powinna zostać zrealizowana w  2026 roku.

W marcu rozpoczęła się budowa obwodnicy Opatowa w ciągu drogi ekspresowej S74 i DK9. Zakończenie inwestycji, realizowanej w systemie „projektuj i buduj”, planowane jest pod koniec 2024 roku.

Ponadto GDDKiA wyłoniła wykonawcę odcinka trasy od Łagowa do początku obwodnicy Opatowa. W tej chwili Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad  oczekuje na zakończenie kontroli uprzedniej przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

W najbliższym czasie wyłoniona zostanie również oferta w przetargu na realizację S74 od Cedzyny do Łagowa.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ Aleksander Pszoniak/ mib